A Rábán nem várható utánpótlása az árhullámnak, a Dunán pedig a mai-holnapi mohácsi tetőzés után elhagyja az országot az ár. A védekezéshez átrendelt vízügyes szakemberek nagyobb része már hazatért, nemsokára a többi társuk is követi őket. Az Észak-dunántúli és a Nyugat-magyarországi Vízügyi Igazgatóság köszönetét fejezte ki valamennyiüknek a megfeszített munkáért.
A Rába vízgyűjtőjén az elmúlt két napon gyakorlatilag csapadékmentes volt az időjárás, és a szombaton érkező hidegfront sem okoz majd említésre méltó esőt, így a folyó felső szakaszairól az árhullámnak nem érkezik utánpótlása.
Szentgotthárdon a vasárnapi, illetve Körmendnél a hétfői tetőzés óta intenzív az apadás. A tetőzés Sárvárnál csütörtökön dél körül történt meg, 389 centiméteres vízállással (III. fok 380 centiméter), lejjebb, Árpásnál pedig szombaton napközben lehet rá számítani, a III. fok szintje körül. Győrnél a Duna hatására az apadási tendencia mellett némi emelkedés valószínű a hétvégén, de a vízállások fokozat alatt maradnak.
A Duna vízrendszerének időjárását napokig meghatározó frontrendszer elhagyta az országot. Szombaton a nyugati vízgyűjtőkön még kell némi csapadékra számítani, de ezt követően alapvetően száraz és egyre melegebb idő várható a teljes dunai vízgyűjtőn.
Ugyan a Duna múlt szombati budapesti tetőzése után csak nagyon lassan csökkent a vízszint, de tegnap óta felgyorsult az apadás üteme. A hazai alsó szakaszon még tart a tetőzés. Éjszaka Bajánál 802 centiméteres vízállással, a II. fok szintjét 2 centiméterrel meghaladóan tetőzött a folyó. A mai-holnapi napon várható mohácsi tetőzést követően az árhullám elhagyja az országot.
Az újabb esőzések miatt szokatlanul lassan vonul le az árvízA szokatlanul lassan levonuló árvíz a Rábán fokozott figyelmet kíván a vízügyes szakemberektől, ezért a vízügy őrszolgálata a nap 24 órájában figyeli a védvonalakat. Helyenként fakadó vizek, csurgások jelentek meg és buzgárt is fogtak el a vízügyesek – közölte az Országos Vízügyi Főigazgatóság. |
A kedvező hidrológiai helyzetnek köszönhetően a dunai védekezésbe bevont 122 tiszai és közép-tiszai vízügyes szakember már otthon van.
A budapesti, székesfehérvári, pécsi, nyíregyházi, miskolci, debreceni és szolnoki központú vízügyi igazgatóságoktól a Rábához érkezett mintegy 250 kollégának pedig a fele már hazamehetett, és nemsokára követhetik őket a társaik is.
A Murán kialakuló árhullám Letenyénél ma reggel néhány centiméterrel a II. fok szintje fölött tetőzött, a Dráván, Drávaszabolcsnál a II. fok szintjét megközelítő vízállások várhatók a következő időszakban.
A Sajón jelenleg már csak Sajószentpéternél mérnek az I. fok szintje fölötti vízállásokat. A Tarnán Tarnaörsnél holnapra várhatóan az I. fokozat alá csökken a vízállás. Mindkét folyón folytatódik az apadás.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.