A német hadsereg a tervezettnél 200 ezerrel több 155 milliméteres tüzérségi lövedéket tervez beszerezni a Rheinmetalltól – derül ki a védelmi minisztériumnak a parlament költségvetési bizottságához intézett, a Reuters által látott leveléből. Az új lövedékek a Bundeswehr raktárainak feltöltését szolgálják, mivel az Ukrajnának küldött szállítmányok kiapasztották a német készleteket.
A Bundeswehr már korábban megállapodott egy 1,2 milliárd eurós értékű üzletben több százezer lövedékről a hadiipari vállalattal, a 200 ezer plusz lövedék ára 880 millió eurót érhet el, ami 391,3-es árfolyaman számolva 344 milliárd forintnak felel meg. Berlin az ügylettel azt is biztosítani akarja, hogy a cég az új gyártósorát a közép-németországi Unterluess városában tudja létrehozni.
A Rheinmetall az orosz–ukrán háború kirobbanása után kezdte meg a termelés felfuttatását, ugyanis az európai kormányok megerősítik hadseregüket és feltöltik készleteiket, mivel a Kijevnek szállított lőszerek és fegyverek mindenhol kiapasztották a készleteket. A 2020-ban még veszteséges cég piaci értéke több mint négyszeresére nőtt 2022. február óta, az árfolyam csak idén 74 százalékkal erősödött.
A német fegyvergyártó azóta is az egyik legnagyobb haszonélvezője a háborús sokk okozta európai fegyverkezésnek. A német költségvetés által 2022-ben erre a célra félretett 100 milliárd eurós keretből például 30-40 milliárd kerül a Rheinmetallhoz a cég vezérigazgatója szerint. A vállalat az első negyedéves csoportszintű árbevétele 1,58 milliárd euróra emelkedett.
A Rheinmetall bevételének 77 százalékára külföldről, azaz Németországon kívülről folyt be. Az üzemi eredmény növekedése még lendületesebb volt, egy év alatt 50 millió euróval, azaz 60 százalékkal, 134 millió euróra ugrott. A Magyarországon is jelen lévő vállalat rendelésállománya az első negyedév végére 43 százalékkal nőtt, és minden eddigi rekordot túlszárnyalva 40,2 milliárd euróra növekedett.
A zalaegerszegi székhelyű Rheinmetall Hungary korszerű lánctalpas és kerekes járműveket – például Lynxeket – fejleszt és gyárt a magyar fegyveres erőknek, míg a budapesti Rheinmetall Electronics Hungary a nagyszabású katonai vagy polgári megrendelői projektekhez szükséges átfogó, csúcskategóriás szoftvermegoldások fejlesztésére és tesztelésére összpontosít.
A Rheinmetall Hungary Munitions eközben Várpalotán mintegy 150 hektáron épít új gyártóközpontot a magyar fegyveres erők lőszerellátására. A Rheinmetall azonban nemcsak gyártani szeretne Magyarországon, hanem a kutatás és fejlesztési tevékenységének egy részét is Magyarországra hozta.
Armin Papperger 2021. májusi látogatásán állapodott meg a kormánnyal kis hatótávolságú légvédelmi fegyverrendszerek (Skyranger 30), toronylőfegyverek, továbbá speciális közepes kaliberű gránátok magyarországi fejlesztéséről és gyártásáról. Márciusban pedig egy szegedi hibrid gyár felépítését is bejelentette a cég.
Tízezerszámra gyárt hamarosan lőszert Litvániában a RheinmetallA szerződést aláírták, az építkezés ősszel kezdődhet. A fogadókészség érdekében a litván parlament áprilisban olyan törvénymódosításokat fogadott el, amelyek lehetővé teszik a nagy nyugati fegyver- és lőszergyártók – köztük a Rheinmetall – számára, hogy gyorsabban és egyszerűbben építhessék fel litvániai gyártóüzemüket. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.