Ukrajnának a nemzetközi jog értelmében jogában áll önvédelmi okokból katonai célpontokat támadni Oroszországban – mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár a katonai szövetség új tagállamában, Svédországban tett pénteki látogatása során.
Ukrajnának joga van az önvédelemhez
– jelentette ki Stoltenberg Ulf Kristersson svéd miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján egy Stockholm melletti katonai bázison.
Elmondása szerint az önvédelemhez való jog magában foglalja azt is, hogy Ukrajna támadást intézhet az agresszor, a támadó fél területén, jelen esetben Oroszországban található katonai célpontok ellen.
Ez egy támadó háború, amelyet Oroszország indított egy békés, demokratikus szomszédos ország ellen, amely soha nem jelentett rá fenyegetést
– mondta a főtitkár.
A NATO követelései törik meg a gazdasági növekedéstOroszország nagyjából 140 milliárd dollárt költ katonai és az ukrajnai háborúval kapcsolatos célokra. A NATO-tagországok katonai-védelmi célú ráfordításai tavaly elérték az 1300 milliárd dollárt. Számos NATO-tagországban állami beruházási, finanszírozási eszközöket vonnak el a gazdaság reálszférájától, hogy ezeket a pénzeket a védelmi szektorba csoportosítsák át. |
A Kreml a héten válaszlépéseket helyezett kilátásba azon nyugati országokkal szemben, amelyek hozzájárulnak, hogy a tőlük kapott fegyverekkel Ukrajna orosz területeket támadjon. Vlagyimir Putyin orosz elnök kilátásba helyezte a "Nyugat ellenségeinek" felfegyverzését.
Újabb, 225 millió dolláros (80,6 milliárd forint) segélyt jelentette be Ukrajnának Joe Biden amerikai elnök pénteken Párizsban, ahol egyúttal nem szűnő támogatásáról biztosította ukrán partnerét, Volodimir Zelenszkijt.
Az Egyesült Államok nem hagyja magára Ukrajnát
– szögezte le Biden, valamint nyilvánosan is elnézést kért az ukrán néptől a hónapokon át tartó késlekedésért a Kijevnek szánt támogatásokkal kapcsolatban.
Zelenszkij köszönetét fejezte ki "a rendkívüli támogatásért", hozzátéve: hazája továbbra is számít Washingtonra, példaként pedig a második világháborút említette, amikor az Egyesült Államok "segített emberi életeket megóvni, megóvni Európát".
Az amerikai kongresszus április végén hagyta jóvá a kijevi vezetésnek szánt, 61 milliárd dollárnyi forrást, amelyet hónapokon át blokkolt a republikánus képviselőházi többség. Ezzel kapcsolatban Biden pénteken kiemelte: a késlekedést a kongresszus "néhány nagyon konzervatív tagja" okozta, s hozzátette, hogy az amerikai nép "teljes mértékben" Ukrajna mellett áll.
A két államfő a normandiai partraszállás 80. évfordulója alkalmából látogatott Franciaországba.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.