Júniusban már az egymást követő 13. hónapban haladta meg a globális átlaghőmérséklet 1,5 Celsius-fokkal az iparosodás előtti szintet, és az előző hónap ismét rekordot döntött, a legmelegebb június volt a feljegyzések kezdete óta – jelentette hétfőn az Európai Unió Copernicus klímaváltozás-figyelő szolgálata.
Az év első hat hónapjában átlagosan 1,64 Celsius-fokkal volt magasabb a hőmérséklet, mint 1850 és 1900 között, vagyis a világ immár egy éve nem tudja elérni a 2015-ös párizsi klímakonferencián kitűzött, „ideális” célt, bár egyelőre sikerült két Celsius-fok alatt tartani az emelkedést.
Ez már több statisztikai anomáliánál, azt mutatja, hogy nagyszabású és folyamatos változás zajlik az éghajlatunkban
– idézte a Bloomberg Carlo Buontempót, a szolgálat igazgatóját a jelentés eredményével kapcsolatban. „Elkerülhetetlen, hogy újabb rekordokat döntsünk majd meg, még ha a szélsőségek e sajátos sorozata véget is ér valamikor”, hacsak az országok nem csökkentik az üvegházhatású gázok kibocsátását a légkörbe és az óceánokba.
Arra ugyanis van esély, hogy a szélsőségek sorozata véget ér, mert 2015 és 2016 között volt már egy hasonló globális melegrekord-széria. A Copernicus felhívta a figyelmet, hogy
a hőmérsékleti átlagokat 20-30 éves időszakokra kalkulálják, nem 12 hónapra.
A júniusi európai átlaghőmérséklet 1,57 Celsius-fokkal haladta meg az 1991 és 2020 közötti azonos hónapokét. Az idei volt a feljegyzések kezdete óta a második legmelegebb június a kontinensen.
Különösen Európa délkeleti részén és Törökországban volt kiugróan meleg, Nyugat-Európában, Izlandon és Oroszország északnyugati részén viszont az átlaghoz közelebbi vagy az alatti hőmérsékletet mértek. Görögországban ismét többtucatnyi erdőtűzzel küzdenek a tűzoltók.
Izlandon, Európa középső és a kontinens délnyugati részén az átlagosnál több volt a csapadék a múlt hónapban, ami súlyos áradásokat okozott Németországban, Olaszországban, Franciaországban és Svájcban.
Európán kívül a június különösen meleg volt Kanadában, az Egyesült Államok nyugati részén, Mexikóban, Brazíliában, Szibéria északi részén, a Közel-Keleten, Észak-Afrikában és az Antarktisz nyugati részén.
Szaúd-Arábiában több mint ezer zarándok halt meg a brutális, 52 Celsius-fokos hőségben, és hasonló volt az időjárás Indiában és Pakisztánban is. Júniusban világszerte ötmilliárd ember, csak Indiában 619 millióan szenvedtek extrém hőségtől, többen meghaltak, a fővárosban, Újdelhiben súlyos vízhiány alakult ki.
A legfrissebb adatok alapján valószínűsíthető, hogy 2024 megdönti 2023 rekordját , és a legmelegebb év lesz a feljegyzések kezdete, vagyis az 1800-as évek közepe óta, mert a klímaváltozás és az El Nino is csúcsokra emelte eddig idén a hőmérsékletet.
Zeke Hausfather, a Berkeley Earth kutatója erre 95 százalékos esélyt adott
a Reutersnek nyilatkozva, és ugyanezt jelzi előre Friederika Otto, az Imperial College London Graham Intézetének klímakutatója is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.