„Éhesek vagyunk!” – skandálták tüntetők szerte Nigériában csütörtökön a már legalább egy hónapja szerveződő, a harmincéves csúcson lévő infláció letörését követelő, kormányellenes demonstrációkon, mely erőteljes hatósági választ váltott ki, melyben 13-an életüket vesztették. Az ország három északi tartományában péntekre kijárási tilalmat is bevezettek.
A tíznaposra tervezett tüntetéssorozat első napja után az Amnesty International a békés tüntetések elleni erőszakos kormányzati fellépést kritizálta, míg a rendőrség szerint a tüntetők váltak erőszakossá és támadtak rá rendőrőrsökre, és fosztottak ki üzleteket. A kormány bírósági úton és a karhatalmi erők figyelmeztetéseivel is elejét próbálta venni az augusztus 1–10. között tervezett tiltakozásoknak és
a hagyományos, valamint vallási vezetőket is megpróbálta arra ösztökélni, hogy beszéljék le követőiket a részvételről.
A Bloomberg tudósítása szerint pénteken nem volt jele a tiltakozások folytatásának, ám a beszámolóból az is kiderül, hogy csütörtökön is lassan kezdődtek meg a demonstrációk. A tüntetések elhúzódása mindenesetre azzal a veszéllyel fenyeget, hogy Bola Tinubu nigériai elnök kormánya felhagy a gazdasági reformprogramjával, melynek célja a külföldi tőke országba csábítása.
A nigériai hatóságok attól tartanak, hogy a tiltakozások eldurvulhatnak, akárcsak június közepén Kenyában, ahol a tiltakozók az elnöki palotát is megrohamozták, és arra kényszerítették a kormányt, hogy hagyjon fel azokkal a lépésekkel, melyekkel több mint kétmilliárd dollárt tereltek volna az ország költségvetésébe. Ráadásul 2020-ban is véres tüntetések rázták meg Nigériát, amikor a rendőri brutalitás elleni tiltakozásokban 56 ember életét vesztette.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.