Szigorúbban akarja korlátozni a német belügyminiszter, hogy milyen kést tarthatnak maguknál az emberek az utcán, miután jelentősen nőtt az ilyen támadások száma az országban, különösen a pályaudvarok környékén.
Nancy Faeser törvénymódosítást sürget, hogy a jelenleg engedett 12 centiméter hosszú pengéjű helyett csak 6 centiméteres pengéjű kést lehessen közterületre vinni.
Kivételt csak az eredeti csomagolásban lévő konyhakések képeznének, a svájci bicskát viszont teljesen betiltanák,
számolt be a tervről a Deutsche Welle internetes kiadása.
„Brutális bűncselekmények elkövetésére használnak késeket, amelyek komoly sérülést vagy halált okoznak. Szigorúbb fegyvertartási törvényekre és ellenőrzésekre van szükség” – nyilatkozta a tárcavezető augusztus elején az ARD-nek.
A rendőrségi statisztikák szerint éves összehasonlításban 5,6 százalékkal nőtt a késsel elkövetett súlyos testi sértések száma, tavaly 8951 ilyen eset történt az országban. Elsősorban a vasútállomások és a környékük veszélyesek, az év első hat hónapjában 430 támadás történt ott.
A rendőrség azonban csak 2021 óta tartja számon a késes támadásokat, kriminológusok szerint ezért nem biztos, hogy lehet trendről beszélni.
A rendőrség egy kalap alá veszi a késes támadásokat és a késsel való fenyegetést, szóval ez egy nagyon tág kategória
– mondta a portálnak Dirk Baier kriminológus.
Ez azonban nem akadályozta meg a radikálisan jobboldali Alternatíva Németországért (AfD) pártot, hogy a kormány „migrációs politikáját” okolja a támadások számának növekedéséért.
„Robbanásszerűen nő a külföldi bűnözés, a fiatalkori bűnözés, a migránsok által elkövetett erőszak, mert nyitottak a határaink” – mondta Alice Weidel, az AfD társelnöke júliusban a ZDF közszolgálati televíziónak.
A német média is egyre jobban érdeklődik az utóbbi hónapokban a késes bűncselekmények iránt, miután májusban egy afgán menekült megölt egy rendőrt Mannheimben, a jelek szerint iszlamista indíttatású támadásban.
Kriminológusok azonban nem látnak kapcsolatot az erőszakos bűncselekmények és a bevándorlói háttér között, bár tény, hogy aránytalanul sok a nem német származású a támadások elkövetői között.
Szkeptikusok azt illetően is, hogy hosszú távon milyen hatása lenne a belügyminiszter által javasolt módosításoknak. Egy dologban azonban biztosan segítene: egyszerűsítené a jogszabályokat, amelyet jelenleg roppant bonyolultak, mert minden szövetségi állam maga szabályozza, milyen kést lehet közterületre vinni.
A bűncselekményeket azonban nem fogja megakadályozni, mert aki ilyet akar elkövetni, akkor is veszélyes kést fog magánál tartani, ha az illegális
– emlékeztetett Dirk Baier.
A késes bűncselekmények elszaporodása máshol is probléma Európában, elsősorban az Egyesült Királyságban, ahol gyakorlatilag naponta történnek ilyen gyilkosságok, és gyakran tizenévesek az elkövetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.