Izgalmas heteken vagyunk túl – fogalmazott a Feol.hu-nak kedden Pálinkás Imre, a Magyar Országos Horgász Szövetség velencei-tavi kirendeltségének vezetője.
Mint mondta, a gyakori légnyomásváltozások és a magas hőmérséklet, a hőhullám miatt
a halak kapókedve is romlott,
akadtak olyan napok, amikor nagy baj is kialakulhatott volna. Körülbelül az elmúlt hét eleje óta lett nyugalmasabb az idő, valamelyest normalizálódott a víz és a levegő hőmérséklete, ezzel párhuzamosan a horgászfogások újra gyakoribbá váltak, emelkedett a halak kapókedve. Az elmúlt hétvégén több
fogtak a Velencei-tóhoz érkezett horgászok, utóbbiak közül az egy-két kilós példányok bizonyultak a legaktívabbnak. A szövetség azonban kivár a telepítésekkel, hiszen az ilyenkor kockázatos lépés.
Júliusban nem volt csapadék és egyelőre nem várható változás augusztusban sem, ezért folyamatosan csökkent a Velencei-tó vízállása, bár a szint még elfogadható – folytatta a szakember, hozzátéve: nagy szükség lenne arra, hogy megérkezzen az eső és ne folytatódjon az apadás. Ugyanígy lenne lényeges az is, hogy az őszi-téli időszakban visszatöltődjék a tó a megfelelő vízszintre: de ez még odébb van.
A tó pontyállománya erős, ezért egyelőre pontytelepítéssel nem számolnak, elsődleges terveik között inkább a tó ragadozó állományának javítása szerepel. Egyébként a Velencei-tó iránti bizalom mértéke emelkedő görbét mutat, mind az éves, mind pedig a rövidebb érvényességű területi jegyet igénylő horgászok megfelelő érdeklődést mutattak feléjük. Összességében pozitív tapasztalatokkal tudnak távozni a hozzájuk érkezők, ezért a jegyeladások statisztikája azt mutatja, hogy ha nem is tért még vissza a 2021-es év előtti látogatottsági szint, azért a helyzet folyamatosan javul.
Pálinkás Imre megerősítette, hogy
a tavaly elhelyezett okosbója nagyon sokat segít abban, hogy nyomon lehessen követni a vízben végbemenő folyamatokat.
Különösen fontos, hogy az oxigénkoncentráció szintjéről a nap 24 órájában óránként érkeznek az adatok.
Esély sincs arra, hogy víz kerüljön a tóba csapadék nélkül, hiszen a két víztározó zsilipje átfolyósra van állítva – jegyezte meg a MOHOSZ kirendeltségvezetője. Hozzátette: ha továbbra is marad az aszály, a vízállás további csökkenése várható, és nagyjából szeptember végére beáll a minimum érték. Talán az augusztus nem olyan lesz, mint amilyen a július volt, talán legalább annyi csapadékunk lesz, mint júniusban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.