A Nigériában élő biafrai igbók a tíz elveszett törzs egyikének, a Gád törzs leszármazottainak tekintik magukat, akik ma is követik a zsidó vallást, és Izrael segítségében reménykednek, hogy függetlenné váljanak, és megalapítsák a saját államukat.
A térség egyszer már elnyerte a függetlenségét 1967-ben, Nigéria azonban visszafoglalta, a harcokban több millió ember, köztük másfél millió gyerek veszítette életét – emlékeztetett a Jediot Ahronót című izraeli napilap.
A függetlenségi mozgalom vezetője, Nnamdi Okwu Kanu szerint
70 millió biafrai él a világon, és közülük 50 millió zsidó,
aki a mai napig követi a hagyományokat: körülmetélik a fiúkat, kipát hordanak, tanulmányozzák a tórát, megtartják a zsidó ünnepeket.
A hagyományaik szerint Gád már az egyiptomi kivonulás előtt elmenekült a családjával és más zsidó csoportokkal Észak-Afrikán keresztül a mai Nigéria déli részén található Anambra-völgybe, ahol felépítették a templomukat, és évezredeken keresztül gyakorolták a zsidó vallást.
A gyarmatosítókkal érkezett misszionáriusok megpróbálták áttéríteni őket, és sikerült is nekik elhomályosítani az igbók zsidósághoz való kötődését.
Tel-Avivban minden március 30-án nagygyűlést tartanak, hogy megemlékezzenek a biafrai függetlenség kikiáltásának évfordulójáról. Az idei esemény egyik szervezője szerint az igbók nem akarnak Izraelben élni, a saját államukat akarják kikiáltani Afrikában.
Kanu is Nigériában maradt, bár van lakása Izraelben, ahová kivándorolhatna.
Saul Maizlis izraeli író, a biafrai baráti társaság elnöke szerint az igbókat még mindig üldözik a zsidóságuk miatt,
különösen a Boko Haram nevű terrorista szervezet veszélyezteti őket, gyakran támadnak rájuk macsétákkal.
Pokollá vált az életük, próbálják őket erőszakkal áttéríteni az iszlámra vagy kivándorlásra kényszeríteni.
A biafraiak szerint bár az angolok hivatalosan 1948-ban elhagyták az országot, segítettek a nigériaiaknak megszüntetni Biafra függetlenségét, és a mai napig támogatják a rezsimet az igbók bántalmazásában és elnyomásában, annak megakadályozásában, hogy kikiálthassák független zsidó államukat Afrikában.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.