A NATO szerint Oroszország egyre nagyobb fenyegetést jelent a tenger alatti kábelekre, amelyek a Nyugat internetelérését biztosítják, miután kiderült, hogy Moszkva egy külön egységet bízott meg ezek szabotálásával.
Az Insider által szemlézett jelentés szerint a katonai szövetségnek a közeljövőben jelentősen meg kell növelnie a tengeri internetkábelek védelmét, miután azok az orosz vezérkar Mélytengeri Kutatási Főigazgatóságának (GUGI) célpontjai közé kerültek.
Oroszország az ukrajnai háború kirobbanása óta többször is célba vette a nyugati infrastruktúrát, emiatt megnőtt az olaj- és gázvezetékeket, valamint az adatkábeleket érintő fenyegetések száma
– olvasható a jelentésben, amely szerint a kibertámadások mellett a NATO-nak erre is fel kell készítenie a tagországok fegyveres erőit.
A szövetség szerint a potenciális szabotázsakciók óriási fenyegetést jelentenek a globális kommunikációra, ezen keresztül pedig többek között a védelmi rendszerek működésére, a globális kereskedelemre és a pénzügyekre is, így egy orosz támadás akár a nyugati gazdaságokban is károkat okozhat.
A NATO közleménye szerint a haditengerészettel rendelkező országok emiatt fokozták a járőrözést a legfontosabb csomópontok és vezetékek mentén, és a tagállamok arra is fel vannak készülve, hogy egy esetleges támadásra katonai választ adjanak.
A tenger alatt több kilométerrel futó vezetékek védelme azonban gyakorlatilag lehetetlen feladat, mivel ezek brutálisan hosszúak, Európát és Észak-Amerikát kötik össze. A haditengerészeteknek nem elég a csomópontokra figyelniük, mivel mindössze egy ér megsemmisülése is katasztrofális következményekkel járhat, javításuk pedig akár hetekig is eltarthat.
Ha az orosz robotok átvágják az Atlanti óceán mélyén a karvastagságú Marea kábelt, leállhatnak a nyugati pénzintézetek, tőzsdék, megbénulhat a gazdasági élet.
Az Északi Áramlat elleni támadás pedig nyilvánvalóvá tette, hogy a Nyugat és Oroszország közti nem hivatalos konfliktusban ezek szabad prédává váltak – Dmitrij Medvegyev, az orosz biztonsági tanács elnökhelyettese júniusban arra figyelmeztetett, hogy Moszkva kész támadást indítani a vezetékek ellen, ha a NATO tovább támogatja Kijevet.
A GUGI erre tökéletes fegyver lehet: az egység egy kis, specializált tengeralattjárókból álló flottával rendelkezik, amelyek körülbelül 2500 méteres mélységben képesek működni. Ezek észlelése még a fejlett nyugati megfigyelőrendszerek számára is nehézséget okozhat.
Már az is óriási kihívás, hogy milyen szabályok érvényesek erre a hadviselésre. A NATO nem áll háborúban Moszkvával, így nem tüzelhetnek csak úgy rá ezekre a tengeralattjárókra
– figyelmeztetett Sidharth Kaushal, a londoni Rusi védelmi agytröszt elemzője, aki szerint egy tényleges támadásig hivatalosan nem léphetnek fel az orosz egységek ellen.
Az internetkábelekben, valamint az olaj- és gázvezetékekben a viharok, az áramlatok és akár halászhajók horgonyai is bármikor kárt tehetnek, ám ezek általában nem okoznak nagyobb kimaradást. Egy célzott, előre eltervezett támadás egy nagy csomópont ellen azonban brutális hatással lenne a Nyugatra, amelyből a felépülés akár hónapokig is eltarthatna.
Mérete alapján nincs ellenfele a Belgorodnak, amely több feladat ellátására is képes: felderítés, kutatás, mentés és nukleáris csapásmérés.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.