Észak-Korea először engedett bepillantást abba a létesítményébe, ahol uránt dúsítanak az ország nukleáris fegyverei számára. A fényképeken Kim Dzsongun, az ország diktátora lászik, aki korábban kijelentette, hogy exponenciálisan növeli majd az ország nukleáris fegyvereinek készletét – számolt be róla a BBC.
Az állam Koreai Központi Hírügynöksége (KCNA) egy pénteki jelentésében közölte, hogy hasonlóképpen szorgalmazta az urángyár termelésének növelését. A dúsított urán elengedhetetlen a nukleáris robbanófejek gyártásában.
A fényképeken Kim Dzsongun látható, amint centrifugák sora mellett elsétál, katonai tisztviselők társaságában.
Kim Dzsongun körbejárta az urándúsító bázis vezérlőtermét, hogy megismerje a gyártósorok általános működését
– jelentette a KCNA, hozzátéve, hogy a észak-koreai vezető „erősnek érezte” a helyszínt. A dél-koreai kormány kijelentette, hogy határozottan elítéli Észak-Korea urándúsításának a növelését.
Észak-Korea azt ugyan nem árulta el, hogy az ország vezetője mikor tett látogatást, és azt sem, melyik létesítményben járt. A szakértők régóta gyanítják már, hogy Észak-Korea titokban legalább egy urándúsító létesítményt üzemeltet a jól ismert jongbjoni telephelyén kívül.
A Kim-rezsim azzal kérkedhet, hogy még mindig diplomáciai, gazdasági támogatást élvez Oroszország és Kína részéről a nukleáris fegyverkezés ellenére
– mondta Leif-Eric Easley, a szöuli Ihva Egyetem professzora a BBC-nek. Hong Min, a Koreai Nemzeti Egyesülési Intézet vezető elemzője az AFP hírügynökségnek arról beszélt, hogy a fényképek „üzenetként” szolgálhatnak a közelgő amerikai elnökválasztáshoz: megmutathatják a következő adminisztrációnak, hogy lehetetlen lesz Észak-Korea nukleáris leszerelése.
Eközben rövid hatótávolságú ballisztikus rakétákat indított Észak-Korea csütörtökön a tenger felé. A rakéták körülbelül 360 kilométert repültek, majd a tengerbe zuhantak. A dél-koreai hadsereg elítélte a rakétaindítást, és kiemelte, hogy az súlyos fenyegetést jelent a térség békéjére és biztonságára.
Kim Dzsongun észak-koreai diktátor szerint nem fognak leállni az atomfegyverek gyártásával, hogy az ország készen álljon megvédeni magát. Észak-Korea az elmúlt évben többször tesztelt atomfegyverekhez szükséges kilövőrendszereket és rakétákat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.