Egy brit lap szerint előretolt légibázissá fejlesztheti az Amerikai Egyesült Államok a Magyar Honvédség kecskeméti légibázisát, sőt azt is emlegeti a cikk, hogy atomfegyvert hordozó F–15-ös vadászbombázók települhetnének hazánkba, megadva a hordozott tömegpusztító eszköz típusát is. A Honvédelmi Minisztérium cáfolja a The Telegraph cikkét, az USA nem küldött ilyen kérést Magyarországnak, a kormány pedig sem most, sem a jövőben nem akar nukleáris fegyvert magyar földön – írta a Magyar Nemzet.
Az Amerikai Egyesült Államoktól olyan kérés, hogy Magyarország területén atomfegyver tárolására kerüljön sor, nem érkezett! Atomfegyverek behozatala a magyar kormány és az Országgyűlés hozzájárulása nélkül nem lehetséges. A kormány ilyen engedélyt nem adott és a jövőben sem tervez ilyenhez hozzájárulni!
– reagált a Honvédelmi Minisztérium a Magyar Nemzetnek annak kapcsán, hogy a The Telegraph cikke szerint az Egyesült Államok az Európai védelmi kezdeményezés részeként fejlesztheti a kecskeméti légibázist, amelyen amerikai, nukleáris fegyverek célba juttatására alkalmas repülőgépek is állomásozhatnak.
A brit lap beszerzési szerződésekre hivatkozva közli, hogy a magyar Gripeneknek és teherszállító repülőgépeknek otthont adó légibázisra F–15 Eagle, A–10 Warthog és C–5 Galaxy repülőgépek érkezhetnek. A lap megemlíti, hogy az amerikai légierő korábban F–15-ös és F–16-os vadászgépeket már állomásoztatott Magyarországon, de nem állandó jelleggel. Az USA légierejéhez vagy flottájához tartozó harcigépek gyakorlatok vagy átrepülések során használták a honvédség harcászati repülődandárjának otthont adó repülőteret.
A The Telegraph szerint a kecskeméti támaszpont korszerűsítése annak a tervnek a része, amelyben a NATO keleti szárnyát erősítenék az Oroszország jelentette kockázat miatt. A lap cikkében arra is utal, hogy az esetleg Magyarországra települő F–15-ösök fegyverzetébe nukleáris eszközök is tartoznak, mégpedig B61–12 szabadesésű atombombák, amelyeket jelenleg az USA a Brit Királyi Légierő, a RAF angliai, suffolki Lakenheath bázisán tárol. A szóba hozott bombák hatóereje állítható, maximálisan 50 kilotonna, három hiroshimai bomba pusztítóerejével bírnak.
A lap által hivatkozott dokumentum szerint Kecskeméten új repülőgép-parkolóhelyeket hoznának létre, párhuzamos gurulóút is épülne, illetve 21 millió dollárból fejlesztenék a fénytechnikát és a repülőgépeket kiszolgáló üzemanyag-ellátó infrastruktúrát.
A lap nem árult el titkot, ezekről a lehetséges a fejlesztésekről, valamint az elmúlt években megvalósult beruházásokról a sajtó, közte a Magyar Nemzet többször is beszámolt.
A lap által citált, a Magyarország és az Egyesült Államok katonai együttműködését szabályozó Védelmi együttműködési megállapodást (Defense Cooperation Agreement – DCA) a NATO megalakulásának 70. évfordulója alkalmából rendezett washingtoni külügyminiszteri tanácskozáson, 2019. április 4-én írta alá a két fél. A kétoldalú megállapodás összhangban van Magyarország NATO-kötelezettségeivel, és segíti teljesítésüket. Ezek között van a kétszázalékos GDP-arányos védelmi költségvetés, a készenlét erősítésére vonatkozó NATO-elvárás teljesítése és a rendszeres gyakorlatok megtartásának jogi szabályozása.
Oroszországtól kőhajításnyira atomgyakorlatozik a NATO
Az Északi-tenger felett tartott gyakorlatban 13 ország venne részt. A NATO közleménye szerint az orosz határtól mindössze 900 kilométerre fognak atomtölteteket használni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.