Nagy döntést hozott az Európai Bizottság, meglepetés nincs benne, hogy jön a digitális útlevél, a fejlemény, hogy ha az uniós döntéshozási folyamatban nincs ellenkezés, meg is kezdik az ehhez szükséges alkalmazás kifejlesztését. A bevezetése után elég egy mobiltelefon ahhoz, hogy igazoljuk magunkat. Mi kell ehhez, például az ujjlenyomatunk? Cikkünkben összefoglaljuk az eddig tudható részleteket.
Meghozta döntését az Európai Bizottság. Közleményükben ezt írták:
A határozat alapvetően két dologra vonatkozik: kifejlesztik az átálláshoz szükséges számítógépes alkalmazást és kialakítják a közös használatához szükséges keretrendszert.
Fontos alap információk:
Az előnyöket a bizottság a következőképpen foglalta össze:
Az alkalmazás
Az utazók
A gyakorlatban mindezt úgy képzelhetjük el, hogy ha előzetesen leadtuk a digitális úti okmányt, és zöld utat kaptunk, a határra érve egy újabb érintéssel szabadon áthaladhatunk.
A rendszert azután vezetik be, hogy a bizottsági javaslatot elfogadták, azaz úgy tűnik, végigjárja a normál uniós döntéshozási folyamatot, az Európa Tanácstól az Európai Parlamentig. Erőteljes ellenzésről eddig nem lehetett hallani, részletekről azonban mindig adódhatnak viták.
Ezt követően kifejlesztik az alkalmazást, és az EU illetékes ügynöksége, az EU-Lisa teszteli. A tagállamok azonban akár már azelőtt is kibocsáthatnak digitális úti okmányokat, hogy ez a központi folyamat végigfut és az applikáció működővé válik.
Az uniós alkalmazás a terv szerint 2030-ra válik elérhetővé, azaz várhatóan még évekig szükségünk lesz az útlevelünkre vagy a személyi igazolványunkra az utazáshoz, hacsak a tagállamok fel nem gyorsítják a folyamatot.
Emlékezhetünk, előzmény uniós szinten már van ilyen, a digitális okmányt például a koronavírus-járvány idején vezetett be az EU.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.