Az afrikai kontinensen tovább terjed a majomhimlő, az esetszámok a tavalyi évhez képest több mint 500 százalékkal növekedtek – derült ki az Afrikai Betegség-ellenőrzési és Megelőzési Központok (Africa CDC) csütörtökön közzétett adataiból.
Az Egészségügyi Világszervezet augusztus közepén nyilvánította globális egészségügyi vészhelyzetnek a majomhimlőt, miután a betegség egy új törzse – az úgynevezett kládja átterjedt a Kongói Demokratikus Köztársaságból a szomszédos országokba.
A helyzetet nem tudjuk ellenőrzés alatt tartani, és egyre több országból jelentenek új megbetegedéseket. Egy világjárvány kirobbanásától tartunk
– mondta Ngashi Ngongo, az Africa CDC munkatársa a Reutersnek.
A közegészségügyi ügynökség adatai szerint idén eddig tizenkilenc afrikai országban több mint 48 ezer feltételezett megbetegedés történt, köztük 1048 haláleset. Közép-Afrika, amely a járvány gócpontjának számít, a kontinensen az esetek 85,7 százalékát és a halálesetek 99,5 százalékát teszi ki.
A vírus szoros testi érintkezés – beleértve a szexuális érintkezést – útján terjedhet.
A betegség egyik törzsét, az 1b-kládot már az EU-ban is felfedezték: Svédországban, Németországban és Nagy-Britanniában is találtak fertőzötteket.
Ngongo szerint ez is azt mutatja, hogy a globális vezetőknek komolyan kell venniük az afrikai járványt, és sürgős nemzetközi akcióra és támogatásra van szükség, hogy a bölcsőjében megállítsák a terjedését. Enélkül ugyanis félő, hogy „az 1b lesz a következő koronavírus”.
Figyelmeztetett a szakember: megjelenik Magyarországon a halálos vírus
A majomhimlő új változata már Európában is megjelent, és csak idő kérdése, hogy Magyarországon is felbukkanjon. Bár a vírus ellen létezik védőoltás, azt a legtöbb európai ország szükség esetére tartalékolja. A majomhimlő ugyanis szerencsére nehezen terjed.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.