Állóháborúvá lassult az ukrán háború. Csak a Kurahovo-Pokrovszk térségben folyik intenzív oroszországi támadássorozat a kijevi GenStab jelentése szerint. Az amerikai elnökválasztások előtti hetekben lefékeződtek a diplomáciai erőfeszítések is. Darja Zarivna, a kijevi elnöki hivatal vezetőjéhez rendelt tanácsadó bejelentette: a korábban novemberre tervezett „második békecsúcs-találkozó” elmarad.
Nincs egyetértés a helyszínről sem, noha India mint közvetítő szóba került. Ám Újdelhinek nincs ínyére, hogy az ukrán szervezők egy része erre a csúcsra sem hívná meg Oroszország képviselőit, vagy akár Puyin elnököt. Indiát komoly energetikai, kereskedelmi érdekek kötik Oroszországhoz. A kontinensnyi ország immár több olajat vásárol Oroszországtól, mint Kína.
Ismét felmerült a „Weimari Háromszög” (Franciaország, Németország és Lengyelország) az év elején újra felfedezett szövetsége, mint lehetséges közvetítő a háborúzó felek között. A Telegraf részt vett a „Háromszög” minapi, varsói tanácskozásán, ahol megállapították, hogy az EU vezető erői,
A Casimir Pulaski Alapítvány által szervezett találkozón a lengyel szervezetet vezető Zbigniew Pisarski szerint
Lengyelország vezethetné a háromszögön belül az Ukrajna-támogatási folyamatot.
Úgy vélte, hogy a Varsó és Kijev között az utóbbi időkben felgyülemlett feszültség, a második világháborús volhiniai-galiciai tömeggyilkosság körülményeinek tisztázása nem akadályozza a folyamatot. Ezzel azonban sok lengyel nem ért egyet, hiszen Varsóban genocídiumnak minősítik az ukrán nacionalisták, az OUN/UPA vezetésével, a német Abwehr támogatásával végrehajtott, mintegy százezer embert (főleg lengyeleket, de zsidókat, románokat is) 1943–1945 között megölő tömegmészárlást.
Ami a harctéri helyzetet illeti, Kurszk térségében megtorpant az ukrán előrenyomulás, noha Kijev legjobb erőit, többek között a második világháborús gyökereket ápoló, ukrán katonákból álló Nachtigalle zászlóaljat (a névadó az Abwehr, a német hírszerzés kötelékébe sorolt alegység) vetette be. A második világháborús Nachtigalle zászlóalj parancsnoka Roman Suhevics volt, akinek emléke előtt 2007-ben, Viktor Juscsenko ukrán elnök idején emlékbélyeggel is tisztelegtek.
A Times of Israel cikkében fotót is közölnek a Wehrmacht-egyenruhás Suhevicsről, aki Stepan Banderával együtt – mint a nemzeti gondolat gyakorlati megvalósítója – ma Ukrajnában a vezetés köreiben különösen megbecsült szerepet játszik.
Mindez a kezére játszhat az orosz propagandagépezetnek, amely előszeretettel mutatja be náciként az ukránokat. A CNN helyszíni riportban számol be a mai utódról, a Nachtigalle alegység harcáról az oroszok ellen.
Ugyancsak alapvetően álló (felmorzsoló) háború dúl a másik fő fronton, Délkelet-Ukrajnában, a donyecki, luganszki, zaporizzsjai, herszoni frontszakaszokon. Az oroszországi csapatok lassan nyomulnak előre. Szergej Sojgu, az Oroszországi Biztonsági Tanács titkára szerint csapataik még ebben az évben eljutnak a négy, Oroszországba beolvasztott nagymegye közigazgatási határaira, amit Moszkva országhatárnak tekint. Kérdéses, hogy itt megállnak-e az oroszországi csapatok.
A kurszki betörésnél Ukrajna vélhetően ugyanabba a csapdába esett, amelybe 2022. február végén az Ukrajnát megtámadó orosz erők parancsnoksága. Azt feltételezték, hogy a lakosság majd felszabadítóként üdvözli őket. Erről azonban szó sincs.
A megszállt kurszki régió lakossága zömében orosz ajkú, és nem támogatja a betörő ukrán fegyveres erőt.
Mint ahogy az amerikaiak sem rajongtak érte, noha Bill Burns, a CIA igazgatója pozitívan nyilatkozott a taktikai manőverről.
Washington – joggal – tart tőle, hogy ha valamelyik forrófejű ukrán parancsnok lövetni kezdi a frontvonaltól mintegy 40 kilométerre lévő Kurszki Atomerőművet, abból orosz nukleáris ellencsapás-sorozat lehet. Ukrajnának a rendelkezésére állnak a 155 milliméteres nyugati gyártmányú, messze hordó nehézlövegek, amelyekből az M982 Excalibur mintájú „okosgránáttal”, 4 méteres találati pontossággal 40-57 kilométeres sávban tűz alá tudnak venni célpontokat.
Joe Biden elnök tapasztalt külpolitikus lévén tisztában van a kurszki taktikai manőver kockázataival. Majdhogynem jól jött neki a pusztító Milton hurrikán, mert miatta lemondhatta németországi, ramsteini útját, amelyen a várakozások szerint
Zelenszkij ukrán elnök is tervezte a részvételt, hogy bemutathassa a nyilvánosságnak a korábban Washingtonban már ismertetett legújabb béketervét.
A terv azonban az ukrán vezető nemrég lezajlott washingtoni látogatásán nem tett nagy benyomást az amerikai vezetőkre, Bidenre sem.
Az október közepi ramsteini csúcs azt a célt szolgálta volna, hogy demonstrálja Moszkvának: a Nyugat továbbra is szilárdan Ukrajna mögött áll. Az Egyesült Államokban kevesebb mint egy hónap múlva megválasztják az ország következő elnökét, akinek politikája döntő szerepet játszhat az ukrajnai háború lezárásában, vagy rosszabb esetben kiéleződésében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.