Sürgősebb belföldi probléma merült fel a klímaváltozásnál Dick Schoof miniszterelnök számára. Hétfőn már Bakuban kellett volna lennie, hogy a klímaváltozás elleni harc következő lépéseit vitassa meg a világ odasereglő politikai vezetőivel, ehelyett Hollandiában maradt, hágai irodájában. Vagy Amszterdamban, ahol csütörtökön a szabad Palesztinát követelő tüntetők verték a Maccabi zsidó fociszurkolóit, és ahol továbbra sem nyugszanak a kedélyek.
A kormányfő az X közösségi platformon jelentette be, hogy kihagyja a klímacsúcsot.
A csütörtök éjszakai amszterdami események nagy társadalmi hatása miatt Hollandiában maradok
– írta. Közölte azt is: a parlament hamarosan megvitatja az incidenst. Hétfőn ezt teszi a holland kormány, és a héten az amszterdami városi közgyűlés is.
A kormányfő az amszterdami zsidó közösség képviselői után a Hollandiába siető izraeli külügyminiszterrel is egyeztetett az incidens utáni teendőkről.
Gideon Szaárral ezt megelőzően Orbán Viktor szövetségese, Geert Wilders – aki nem lett miniszterelnök, bár migrációellenes jobboldali pártja egy éve megnyerte a választásokat – már a repülőtéren találkozott. Aztán Amir Ohanával, a Knesszet szintén Amszterdamba érkező elnökével is. „Semmi több antiszemitizmust és zsidógyűlöletet! Az elég elég!” – így vezette be az utóbbi találkozóról szóló posztját az X-en.
Wilders már korábban is undoráról, haragjáról és szégyenéről számolt be a közösségi médiában, pogromnak nevezte az amszterdami eseményeket, és nem állt le posztjaival, idézte például a Telegraaf cikkét, amely szerint nemcsak a Maccabi Tel Avivnak az Ajax elleni meccsére érkező izraeli szurkolókat érintette az incidens Amszterdam utcáin, hanem mindazokat, akik zsidók, vagy annak látszanak.
Azok a pártok, akik évekig kormányoztak, és tárva-nyitva hagyták a határainkat, szégyellniük kéne magukat. Most krokodilkönnyeket ontanak, pedig teljes egészében felelősek mindennek az undorító zsidógyűlöletnek az importjáért és növekedéséért
– írta egy másik posztban, egyértelműen az Izrael-ellenes muszlim bevándorlók tömegére utalva.
Aki emlékszik azokra az időkre, mikor sorban születtek a kutatások és tudósítások – főképp jobboldali kormányok regnálása idején – arról, hogy Magyarországon mindig növekszik az antiszemitizmus, hatalmas kontrasztot konstatálhat a jelen Magyarországa – ahol az izraeli válogatott „hazai” mérkőzéseit játssza – és a jelen Nyugat-Európája közt.
A nyugati lapok továbbra is rendkívül takarékosan bánnak annak jelzésével, hogy az amszterdami támadásokat arabok hajtották végre a „Szabad Palesztina”-szlogen jegyében, ezt sokkal hangsúlyosabban az izraeli lapokban olvashattuk. A Bloomberg anyaga, amely beszámol Schoof döntéséről, megemlíti, hogy az izraeli szurkolók palesztin zászlót égettek, arabellenes szlogeneket skandáltak és összetörtek egy taxit a meccs előtt – igaz, idézik Femke Halsema amszterdami polgármestert is, aki szerint egyes szurkolók viselkedése nem adhatott okot a támadásokra.
A hét végén látott napvilágot – mert az incidens napján ki se hívták a rendőröket –, hogy ugyanazon a napon egy német zsidó junior labdarúgócsapatot is antiszemita támadás ért. Szabad Palesztina! – kiabálták a késekkel és botokkal felszerelt ellenszurkolók, mint az amszterdami támadók is.
Vasárnap Olaszországban is folytatódtak a zavargások: a HírTv beszámolója szerint antifasiszta tüntetők mentek neki a rendőröknek Bolognában, Milánóban pedig a palesztin párti megmozduláson az amszterdami erőszakot éltették.
Elhűltek a berliniek, antiszemita incidens történt a holland mellett a német futballban is
Hollandiában az izraeli Maccabi el Aviv szurkolóit érte antiszemita támadás csütörtökön. Németországban a helyi TuS Makkabi Berlin ifjú zsidó labdarúgóit, szinte ugyanakkor. A német rendőrség vizsgálatot indított, az esetnek vannak elképesztő részletei.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.