Súlyos vádakkal illette Joe Biden amerikai elnököt a megválasztott elnök, Donald Trump fia. „A hadiipari lobbi, amelyet Joe Biden is képvisel, úgy tűnik, biztosra akar menni, hogy kirobbantják a harmadik világháborút, mielőtt apámnak esélye lenne békét teremteni és életeket menteni” – írta Twitter-bejegyzésében Donald Trump Jr., aki szerint senki sem számított arra, hogy Joe Biden ebben az átmeneti időszakban szándékosan eszkalálja az orosz–ukrán háborút – írta a Bloomberg.
A politikuscsemete felháborodásának oka, hogy Biden a napokban engedélyt adott Ukrajnának arra, hogy amerikai gyártmányú rakétákat lőjenek ki orosz területekre, vagyis sokkal nagyobb felhatalmazást kaptak a nyugati fegyverek bevetésére, mint korábban bármikor. Természetesen nem maradt el Moszkva válasza sem, Vlagyimir Putyin kedden aláírta az új orosz nukleáris doktrínát, amely kiszélesíti azon esetek körét, amikor Oroszország atomfegyvereket vethet be.
Azt követően, hogy Joe Biden zöld utat adott az ukránoknak, hogy az ATACMS-rakétarendszert (melynek hatótávolsága elérheti a 300 kilométert) oroszországi célpontok ellen is bevethessék, már ki is lőtték az első rakétát. Nagy a félelem amiatt, hogy Franciaország és Nagy-Britannia is engedélyt adhat Kijevnek az általa adott hasonló fegyverek orosz célpontok elleni bevetésére.
Valószínűleg Biden sem öncélúan lépett, Washington részéről az engedély megadása egyfajta reakció volt arra, hogy Oroszország észak-koreai katonákat is bevont a harcokba. A hírek szerint az oroszok és az észak-koreaiak együttes erővel próbálhatják meg visszafoglalni az oroszországi Kurszk régiót. Moszkva ezenkívül fokozta Ukrajna kritikus infrastruktúrájának bombázását is, hogy a hideg tél még inkább megnehezítse az ukránok dolgát.
Az Amerikai Egyesült Államok és szövetségesei az immár több mint ezer napja dúló orosz–ukrán háború kezdete óta vitáznak arról, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök időről időre elhangzó nukleáris fenyegetéseit mennyire kell komolyan venni. A Kreml okkal fokozza támadásait, hiszen Donald Trump január 20-án történő beiktatása a geopolitikában is változásokat hozhat, és Moszkva addigra szeretne minél előnyösebb alkupozíciókat kialakítani magának arra az esetre, ha valóban elkezdődnek a Trump által többször is hangoztatott béketárgyalások.
Minden bizonnyal Putyin a következő két hónapban nem tervez nukleáris csapásokat végrehajtani, ugyanis nemcsak Kína és több BRICS-ország támogatását veszíthetné el ezzel, hanem sokat ártana vele a Trumppal való kapcsolatának is.
Ugyanakkor politikai elemzők úgy vélik, hogy a napokban meghozott döntésével döntésével Joe Biden valójában szívességet tett Donald Trumpnak. Egyrészt megerősítette Ukrajnát a potenciális orosz támadásokkal szemben, másrészt elérte, hogy így a leköszönő adminisztráció hajtotta végre ezt az eszkalációt, és nem a Trump-kormányzatnak kell meghoznia ezt a döntést, vagyis az új elnök tiszta lappal indulhat. Hasonló okból várható az is, hogy Biden még ciklusa során felgyorsítja a Kijevnek szánt 6 milliárd dolláros segély folyósítását is.
A leköszönő amerikai elnök lépései természetesen nem nyerték el Putyin tetszését, aki abban reménykedik, hogy Trump feláldozza a meggyengült Ukrajnát egy számára kedvező világrend kialakítása érdekében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.