A holland kormány megúszta az újabb válságot, nem követték a centrista Új Szociális Szerződés (NSC) miniszterei a lemondott pénzügyminisztériumi államtitkár példáját. „Nem volt és nincs rasszizmus a kabinetben” – fogadkozott Dick Schoof miniszterelnök.
A marokkói származású Nora Achahbar államtitkár pénteken jelentette be, hogy minisztertársai állítólagos iszlamofób kijelentései miatt távozik a kormányból. A négypárti koalíció ezzel az összeomlás szélére került a múlt heti amszterdami erőszakos összecsapások politikai következményei miatt, amelynek során muszlim migránsok és izraeli futballszurkolók estek egymásnak.
A Volkskarnt tudósítása szerint azonban hosszas és lázas egyeztetések eredményeképpen sikerült elhárítani a kormányválságot.
Achahbar egyébként lemondólevelében nem részletezte, mi történt a hétfői kormányülésen, ami a döntéséhez vezetett, de jól értesült források szerint sértő, radikális és talán egyenesen rasszistának is minősíthető kijelentések hangzottak el több miniszter szájából is.
Schoof sem volt hajlandó részletekbe bocsátkozni a sajtótájékoztatóján, csak azt ismételgette, hogy a kabinetben nincs rasszizmus.
Ez a kormány harcol az antiszemitizmus, a rasszizmus és a diszkrimináció ellen. Ez a kormány minden holland emberé
– fogalmazott.
Állítólag meglepetés volt az államtitkár lemondása, de „tiszteletben kell tartani a döntését”. Belső források szerint azonban az lehetett az utolsó csepp a pohárban, hogy Achahbar főnöke, Eelco Heinen, aki a konzervatív liberális Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) tagja, szintén átlépte a határt. A VVD vehemensen tagadja, hogy Heien bármi rosszat tett volna, Achahbar biztosan félreértett valamit.
Az NSC-t képviselő miniszterek azonban végül úgy döntöttek, hogy nem követik az államtitkár példáját, mert
ez nem a megfelelő idő a koalíció szétrobbantására.
Geert Wilders, a bevándorlásellenes radikális jobboldali Szabadságpárt (PVV) vezetője – aki a tavaly novemberi választásokon pártja győzelmét követően a királycsináló székébe került, de ő maga nem tagja a holland kormánynak – közölte: nagyon boldog, hogy nem omlott össze a kormány. Ő sem akart azonban arról beszélni, hogy mi történt pontosan azon a bizonyos kormányülésen, amelyről egyébként is csak másodkézből származó információi lehetnek.
Hollandiát július óta a PVV, a VVD, a populista Földműves-Polgári Mozgalom (BBB) és az NSZK koalíciója kormányozza, működését azonban az eltérő nézetek ütközése folyamatosan akadályozza. Míg a PVV, a VVD és a BBB támogatta azt a tervet, hogy az Izrael-ellenes erőszak elkövetőit megfosszák holland állampolgárságuktól, a mérsékeltebb NSC nem nyilatkozott arról, hogy támogatja-e az ilyen intézkedést.
Geert Wilders többször is a kabinetre zúdította dühét. A közösségi médiában követelt szigorúbb intézkedéseket az antiszemitizmus ellen, és személyesen támadta a miniszterelnököt és az igazságügyi minisztert a szerinte lagymatag válaszuk miatt.
Jelen állás szerint azonban nem lesznek előrehozott választások Hollandiában, így egy esetleges forgatókönyv Wilders – akinek magyar származású felesége van és gyakori vendég Magyarországon – kormányfői szerepvállalásáról most nem aktuális.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.