A különösen dúsított uránkészleteinek kordában tartásáról egyeztetett Irán a Nemztetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ), sőt ehhet már az előkészületeket is megtette az ENSZ nukleáris ügynökségétől kiszivárgott jelentés szerint.
A NAÜ és a perzsa állam múlt heti tárgyalásán a Financial Times szerint felmerült annak a lehetősége, hogy Teherán nem bővíti tovább 60 százalékos, közel fegyverminőségű uránkészletét. A szervezet főigazgatója, Rafael Grossi látogatásakor lezajlott tárgyalások jelzik, hogy Irán készen áll a kompromisszumra, miközben arra készül, hogy Donald Trump visszatér a Fehér Házba.
Trump első ciklusa alatt visszavonta az Egyesült Államokat a 2015-ös atomalkuból, és helyette szankciókkal és más nyomásgyakorlási eszközökkel viszonyult Teheránhoz, ráadásul második ciklusában is a perzsa állammal szemben kemény hangot megütő politikusok kaphatnak fontos külpolitikai pozíciókat. A megválasztott elnök maximális nyomásgyakorlást is ígért Teheránnal szemben.
A baráti viszonynak azok a vádak sem használnak, melyek szerint iráni ügynökök merényletet terveztek Trump ellen.
Ugyanakkor júliusban az iráni elnökválasztást Maszúd Peszeskján reformista jelölt nyerte, amire közel két évtizede nem volt példa a perzsa országban. Az Irán támogatását élvező Hamász tavaly októberi terrortámadása és az azt követő gázai háború óta Irán viszonya többször is kölcsönös rakéta és légitámadásokig fokozódott Izraellel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.