BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Az izraeli háború 397. napja – több tízezer tonna bomba hullott a Gázai övezetre

A több mint egy éve tartó izraeli háborúban több tízezer tonna bomba hullott a Gázai övezetre, aminek következtében az enklávé romhalmazzá vált.

Az izraeli hadsereg több mint 85 ezer tonna bombát dobott le a gázai övezetre tavaly október óta a Palesztin Nemzeti Hatóság szerint. A folyamatos bombázások elpusztították a mezőgazdasági területeket, és mérgező vegyi anyagokkal szennyezték a talajt, ami évtizedekig akadályozni fogja a mezőgazdasági termelést az övezetben.

Romokban a Gázai övezet / Fotó: AFP

A hatóság egyben azzal vádolja Izraelt, hogy fehér foszfort használt, amelynek alkalmazását tiltja a nemzetközi jog az ENSZ hagyományos fegyverekről szóló egyezménye. A bombázások a gázai vízforrásokat is szennyezték. Az Al-Dzsazíra szerint a hatóság felszólította az ENSZ-t: a nemzetközi szervezet sürgesse Izraelt, hogy vessen véget a folyamatban lévő bombázásoknak.

Ezzel kapcsolatban érdemes megemlíteni, hogy az enklávé romhalmazzá vált, az ENSZ szeptemberi műholdfelvételek alapján adott becslése szerint a gázai épületek negyede elpusztult vagy súlyosan megrongálódott, 66 százalékuk, köztük több mint 227 ezer lakás szenvedett legalább minimális károkat.

A víz- és csatornarendszer az egész övezetben összeomlott, a víz- és csatornázási létesítmények majdnem 70 százaléka megsemmisült vagy megrongálódott. Ez magában foglalja a terület mind az öt szennyvíztisztító létesítményét, valamint a sótalanító üzemeket, szennyvízszivattyú-állomásokat, kutakat és víztározókat.

Az egészségügyi létesítményeinek több mint 80 százaléka, az utaknak pedig még nagyobb hányada megrongálódott vagy megsemmisült. A Shelter Cluster becslései szerint évtizedekre lesz szükség csak a lerombolt lakóépületek újjáépítéséhez, a költségek elérhetik 80 milliárd dollárt.

Apokalipszis, életveszély, éhínség, erőszak – figyelmeztetés adott ki az ENSZ

Észak-Gáza teljes palesztin lakossága közelgő életveszélyben van a betegségek, az éhínség és az erőszak miatt az ENSZ-szervezetek szerint. Az Egyesült Államok közölte az izraeli háborúval kapcsolatban: szoros figyelemmel követi az offenzívát, mert biztosítani kívánja, hogy a szövetségese, Izrael által folytatott szárazföldi hadművelet ne torkolljon a kiéheztetés politikájába.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.