A világ leggazdagabb országaiba irányuló legális migráció 2023-ban minden idők legmagasabb szintjét érte el, ami ellenérzéseket váltott ki a kormányok ellen a választók körében, annak ellenére, hogy sok közgazdász szerint a migránsok milliói segítettek a gazdasági növekedésben.
Tavaly nagyjából 6,5 millió ember költözött a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) 38 országába a megfigyelt migrációs útvonalakon keresztül.
Ez csaknem 10 százalékos növekedés a korábbi rekordhoz képest, amely 2022-ben 6 millió fő volt
– derült ki a párizsi székhelyű szervezet jelentéséből.
A legnagyobb növekedés az Egyesült Királyságban volt, amely az Egyesült Államok után először lett a legnagyobb migránsbefogadó ország 750 ezer fős nettó bevándorlással, amelyet az ápolási ágazatba történő toborzás hajtott.
Az OECD-országok mintegy harmadában, köztük Kanadában, Franciaországban és Japánban is rekordszintű volt a bevándorlás 2023-ban. Az Egyesült Államokba 1,2 millió állandó legális bevándorló érkezett.
Sok közgazdász úgy véli, hogy a határokon átnyúló mozgás megugrása segített a gazdag országoknak kilábalni a világjárvány és az orosz–ukrán háború nyomán kialakult inflációs válságból.
Mások szerint azonban a bevándorlók – akik a helyi lakosságnál jelentősen nagyobb arányban veszik igénybe a különböző állami támogatásokat – pattanásig feszítik a költségvetéseket, ami hosszú távon óriási gondokat okozhat a kormányoknak.
A szavazók pedig idén egyértelműen kijelentették, hogy nem kérnek a tömeges migrációból, amely egyebek között a munkalehetőségek eltűnéséhez és növekvő bűnözési rátához vezetett. Emiatt az idén újraválasztás előtt álló valamennyi OECD-kormány vesztett a szavazati arányából, és sokan, köztük az egyesült államokbeli is, megbuktak.
Sokan a menedékkérők látványos emelkedésére mutattak, amely tavaly 30 százalékkal rekordszintre, 2,7 millióra emelkedett.
A menedékkérelmi rendszerek kritikusai szerint ez nem több, mint a legális bevándorlás – amely egy bonyolult, gyakran évekig tartó folyamat – megkerülése, amelynek segítségével rengeteg olyan ember tud bejutni a bőkezű támogatást és megélhetési rendszereket biztosító országokba, akiket máskülönben egy józan vezetés már a határnál megállítana.
Brüsszelben panaszkodnak a civil szervezetek: Törökország kitelepíti a menekülteket
Az uniótól kapott migrációs támogatást a bevándorlók deportálására költi. A civilek szerint a török kormány lépése jogellenes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.