A Draconic Technology Kft. kutatói, Tóbiás Róbert, Goda Gábor és Szabó Ákos az ultrahangos technológiát használva nagy tisztaságú bivalytejzsír felhasználásával kifejlesztették a mesterséges anyatejet, amely az eredeti anyatej szerkezetéhez és tápanyag-összetételéhez hihetetlen mértékben hasonlít. A mesterséges anyatej a természet egyik legcsodálatosabb képződményét utánozza, de olyan innovatív módon, hogy a benne található micellák és liposzómák funkcióit is reprodukálni tudják – írja a Veol.hu.
A kutatók a múlt hónapban az általuk kidolgozott eljárásra a szabadalmi oltalmat is megkapták.
A kutatás jelentősége abban rejlik, hogy a mesterséges anyatej nemcsak újszülöttek és csecsemők táplálására lehetne alkalmas, hanem felnőttek és idősebbek számára is új táplálkozási lehetőségeket kínálhat. Az anyatejben található különleges, mikroszkopikus szerkezetek, vagyis a micellák és liposzómák egyedi „csomagolórendszerként” működnek, amelyek tápanyagokat, vitaminokat, hormonokat vagy egyéb immunrendszeri jelzőanyagokat, esszenciális összetevőket szállítanak. A természetes anyatej dinamikus szerkezete folyamatosan alkalmazkodik a csecsemő változó igényeihez, és biztosítja számára a legmegfelelőbb tápanyagok ellátását. Ezeket a rendkívül összetett struktúrákat a tudósok évtizedek óta próbálják mesterségesen létrehozni vagy lemásolni – és ez most sikerült.
A várpalotai kutatócsapat ultrahangos technológiája azonban lehetővé tette, hogy ezeket a csodálatos struktúrákat sejtazonos módon, mesterséges környezetben is megalkossák.
A micellák és liposzómák természetes „töltött zsírsejtek”, amelyek a tápanyagokat a megfelelő sejtekhez juttatják. A micellák kis foszfolipid részecskék, amelyek segítenek a zsírok és olajok vízben való oldódásában, így könnyen felszívódhatnak a bélfalon keresztül. A liposzómák ehhez hasonlóan működnek, de elsősorban olyan bioaktív molekulákat szállítanak, mint például vitaminok, hormonok és immunrendszert támogató összetevők. Ezek az apró „zsírsejtek” közvetlenül a megfelelő helyre juttatják a szükséges anyagokat, ezáltal rendkívül hatékony tápanyagellátást biztosítanak.
A várpalotai kutatók által létrehozott mesterséges anyatej minden életkorban hozzájárulhat az egészségesebb élethez. A technológia lehetővé teszi, hogy a micellákhoz és liposzómákhoz vitaminokat, ásványi anyagokat, antioxidánsokat, vagy egyéb anyagokat, növényi kivonatokat kapcsoljanak. Ez azt jelenti, hogy
az idős emberek számára olyan »funkcionális« tápanyagokkal gazdagított italt lehet előállítani, amely támogatja az immunrendszer működését, elősegíti a sejtek közötti kommunikációt, és hozzájárul az általános vitalitáshoz.
Az idősödő szervezetnek fokozottan szüksége van olyan tápanyagokra, amelyek segítenek fenntartani a szellemi és fizikai egészséget. A mesterséges anyatej ezeket a hatóanyagokat olyan formában tartalmazhatja, hogy a liposzómák és micellák segítségével célzottan juttassák el őket a szükséges helyekre – teszi hozzá a Veszprém Vármegyei Hírportál.
Ezt biztos nem tudta a tojáshéjról – annyira kapós lett, hogy már a cégek is kinézték maguknak
Magas kalciumtartalma miatt a tojáshéj talajjavítóként is használható, de az agráriumban akár takarmányozási célokra is alkalmazhatjuk. A téma szakértője, Németh Csaba élelmiszermérnök ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a tojáshéj újabb felhasználási lehetőségére a biológiailag lebomló evőeszközök, tányérok gyártói is felfigyeltek, mivel nemcsak olcsóbb a hagyományosan előállított társainál, de a műanyag tulajdonságát sem változtatja meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.