BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
spanyol

Spanyol áradások: Valencia elnöke elismeri a halálos hibákat – nem hajlandó lemondani

Carlos Mazón ellenáll a lemondásra szólító felhívásoknak. A 216 halálos áldozatot követelő spanyolországi árvizeket azonban súlyos kormányzati hibák okozták.

Valencia regionális elnöke, akire egyre nagyobb nyomás nehezedik a térségben 216 ember halálát okozó katasztrofális árvíz kezelése miatt, s bár elismerte, hogy hibákat követett el, nem hajlandó lemondani, azt állítva, hogy a spanyol sorscsapás példátlan és „apokaliptikus” mértéke egyszerűen túlterhelte a rendszert.

spanyol
Carlos Mazón ellenáll a lemondásra szólító felhívásoknak, és inkább a spanyol kormányt hibáztatja / Fotó: AFP

Összesen 224 ember vesztette életét - nyolc kivételével mindannyian Valenciában -, amikor október 29-én, kedden Spanyolország keleti, középső és déli részén özönvízszerű esőzések és áradások pusztítottak.

A gyenge válságkezelés miatt Carlos Mazónt, a spanyol konzervatív Néppárt (PP) tagját lemondásra szólították fel.

A közvélemény azután fordult ellene, miután kiderült, hogy Mazón az árvíz napján csak este 7 óra után érkezett meg a vészhelyzeti koordinációs központba, mert háromórás ebédet fogyasztott egy újságíróval.

A kormányát azért is bírálták, mert órákig késett a polgári vészhelyzetre vonatkozó riasztás kiküldése az emberek telefonjára. Múlt szombaton 130 ezer ember vonult az utcára Valenciában, hogy lemondását követelje.

Péntek reggel a regionális parlamentben felszólalva Mazón részvétét fejezte ki a halottak és eltűntek családjainak, és azt mondta, hogy a régiót ért pusztítás „konfliktusos forgatókönyvhöz” hasonlítható.

Nem lehet tanulni a múltból anélkül, hogy tudnánk, mi történt valójában . Addig nem mondok le, amíg a ki nem derítjük, hogy mi okozta ezt a történelmi katasztrófát 

– idézte a politikust a Guardian. Mazón emellett ismét felvetette, hogy Spanyolország szocialista vezetésű kormánya nagyrészt felelős a válságra adott késedelmes válaszért.

Felelősöket követel a spanyol lakosság

Diana Morant, a szocialista párt valenciai részlegének vezetője „politikai gyávaságnak” nevezte Mazón beszédét, és felszólította a PP-t, hogy rúgja ki őt, és jövőre írjon ki előrehozott regionális választásokat, amint a sürgős helyreállítási munkálatok megtörténtek.

Több tucatnyi tüntető gyűlt össze a regionális parlament előtt, miközben Mazón beszélt, hazugnak nevezték és lemondását követelték.

Bár továbbra is a valenciai elnök irányítja a vészhelyzetet, korábban igyekezett a központi kormányra, az állami meteorológiai hivatalra, sőt a katonai vészhelyzeti egységre is mutogatni, amelyet nagy számban telepítettek a térségbe.

Csütörtökön kiderült, hogy a valenciai árvízben meghaltak csaknem fele 70 éves vagy annál idősebb volt, és kilenc gyermek vesztette életét a katasztrófában.

Milliárdokban mérhető károk: az áradások hosszú távon terhelik a spanyol gazdaságot

A valenciai áradások nemcsak emberéleteket követeltek, hanem jelentős gazdasági károkat is okoztak. A helyreállítás több tízmilliárd eurót emészthet fel, miközben a spanyol gazdaság már most is nyomás alatt van. Az áradások következményei messze túlmutatnak a közvetlen veszteségeken.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.