Shabbat napján, azaz a zsidó naptárban péntek napnyugtakor kezdődő szombaton nem repülnek az izraeli El Al légitársaság gépei, most azonban két főrabbi belelegyezésével kivételt tesznek: ingyen hazarepítik a Maccabi futballcsapatának szurkolóit, akiket Amszterdamban támadások értek az Ajax ellen 5:0-ra csütörtökön elveszített Európa-liga-mérkőzés után. Pogrom – fogalmaz a The Jerusalem Post.
Az első gép pénteken este már meg is érkezett Izraelbe.
A szóbeli és képes beszámolók szerint számos izraelit ért támadás az utcán Amszterdamban, volt, akitől az útlevelét is elszedték. Többen kórházba kerültek, a rendőrség 62 embert letartóztatott.
Az Izrael National News beszámolója szerint a támadók arabok voltak, és elképesztő jelenetek játszódtak le a holland fővárosban. A szurkolókat – több százan utaztak a meccsre – megverték, megtaposták. Az egyik szurkolót arra kényszerítették, hogy mondja: „Szabad Palesztina”, mielőtt elengedték. Voltak, akik boltokban és egyéb helyeken barikádozták el magukat a városban, egyeseket a rendőrség kísért a szállásukra.
A Maccabi Világszövetség sürgősségi központot állított fel Amszterdamban a bajba jutott szurkolók segítségére. A The Jerusalem Post jelentése szerint már minden ottrekedt izraeli szurkolóval sikerült felvenni a kapcsolatot. Pénteken kora este tíz sérültről tudtak.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök először azt ígérte, a kormány két repülőgépet kér az izraeliek kimentésére, de aztán a polgári gépek mellett döntöttek.
Netanjahu beszélt Dick Schoof holland miniszterelnökkel, akinek megköszönte, hogy
megdöbbenését fejezte ki a múlt éjszaka eseményei miatt és azt mondta, ez egy kivételes és antiszemita esemény volt
– jelentette a Bloomberg.
Telefonon beszélt Netanjahuval Geert Wilders, aki az X közösségimédia-platformon pogromnak nevezte az eseményeket, és a Schiphol repülőtéren az izraeli külügyminiszterrel is találkozott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.