BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A csernobili atomszarkofágot a drónok megrongálták, az EU helyreállítja

Idén februárban dróntámadás érte a csernobili atomerőművet és azt a szarkofágot, amelyet a harminckilenc éve felrobbant blokk fölé húztak, hogy szigetelje a nukleáris sugárzást. Ukrajna a csernobili szarkofág helyreállítására több mint negyvenmillió eurót kap a nemzetközi partnereitől.

Franciaország, Nagy-Britannia és az Európai Bizottság összesen 42,5 millió eurós támogatást ígért Ukrajnának a tavaly megrongálódott csernobili atomerőmű új biztonsági szarkofágjának helyreállítására. Ezenfelül további 5 millió eurót különítettek el a szerkezeti sérülések elemzésére és ideiglenes javításokra – írja a KISZó.

Csernobil újra a figyelem középpontjába került / Fotó: AFP

A munkálatokat az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) koordinálja, amely hangsúlyozza a helyreállítás sürgősségét és a további nemzetközi támogatás szükségességét. Idén februárban dróntámadás érte a csernobili atomerőművet és azt a szarkofágot, amelyet a 39 éve felrobbant blokk fölé húztak, hogy szigetelje a nukleáris sugárzást. 

A helyszínen tűz ütött ki, az épületben pedig súlyos károk keletkeztek. Az ukrán elnök a támadással Oroszországot gyanúsította meg, míg Moszkva Kijevet vádolta.

A csernobili tragédia harminckilenc éve történt

Az atomenergia polgári használatának legnagyobb tragédiája, a csernobili atomerőmű balesete 39 éve, 1986. április 26-án történt, amikor az egyik reaktor felrobbant, majd ki is gyulladt, ami nukleáris olvadáshoz vezetett. A katasztrófa 120 kilométerre Kijevtől következett be.

Mivel a reaktort nem védték megfelelő burkolatok, a radioaktív anyagok nagy mennyiségben kerültek a levegőbe, és elsodródtak a Szovjetunió nyugati területeire, valamint Európa számos országába és az Egyesült Államok keleti partvidékére is. A baleset következtében mintegy 200 ezer embert kellett kitelepíteni.

Csernobil azóta is az atomenergiával kapcsolatos veszélyek szimbóluma, az 1986-os történéseket pedig számos dokumentumfilm és sorozat örökíti meg. Csernobil emellett a Szovjetunió utolsó napjaiban a történteket eltussolni próbáló diktatúra titkolózásának is a jelképe.

Oroszország elfoglalta Ukrajna legnagyobb lítiumlelőhelyét

Az orosz hadsereg június végén elfoglalta a Donyeck megyei Sevcsenko falut, amely közvetlenül egy jelentős lítiumlelőhely mellett fekszik. A települést korábban összetévesztették egy másik, azonos nevű faluval, így a nyersanyag feletti ellenőrzést valójában most szerezték meg.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.