BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ez váratlan: új uniós ország kezdte el támadni Orbán Viktort – ez történik a háttérben

Az EU-ból kapott újabb kritikákat Orbán Viktor. Bulgária az észak-macedónok EU-integrációja kapcsán más álláspontot képvisel, mint Magyarország.

A múlt héten elfogadták azt az EP-jelentéstervezet, amely az Észak-macedón Köztársaság uniós előrehaladását méltatta. A dokumentumot az Európai Parlament külügyi bizottsága 40 igen, 19 nem szavazattal és 10 tartózkodással fogadta el, vagyis látható, hogy az EU nem volt egységes a kérdésben. Bulgária számára különösen az volt zavaró, hogy az Európai Néppárt által javasolt szóbeli módosítás – amely a macedón nyelv és identitás modern meghatározására irányult – végül nem került be a szövegbe.

Orbán Viktor
Bulgária, támadás
Bulgária felől kap támadásokat Orbán Viktor / Fotó: Benkő Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda

Észak-Macedónia és a vele szomszédos Bulgária között régóta ellentét feszül, Szófia nem nézi jó szemmel, ha valaki látványosan jó viszonyt ápol az EU-ba igyekvő macedónokkal. Emiatt a elmúlt időszakban több kritika is érte a helyi sajtóban Orbán Viktor miniszterelnököt, és a szavazást követően ez még inkább előtérbe került.

A Magyar Nemzet szerint pénteken Roszen Plevneliev, a 2012–2017-es időszak bolgár államelnöke szállt páros lábbal a magyar kormányfőbe. Videóüzenetében felszólította az állami intézményeket, hogy adjanak megfelelő választ arra a bolgárellenes kampányra, amelyet szerinte Orbán Viktor vezet. Plevneliev szerint a bolgár intézményeknek világos álláspontot kell képviselniük, és el kell ítélniük Szerbia és Magyarország viselkedését , akik politikájukkal nemcsak a térség, hanem az egész Európai Unió biztonságát ássák alá.

„Leginkább azt szeretném, ha az állam legfelsőbb intézménye, azaz a nemzetgyűlés lefolytatna egy vitát erről. Mert túlságosan sok bolgár politikus hajlik Orbán Viktor felé, akit nagy barátnak tartanak Bulgáriában. De látjuk, hogy ő maga, valamint az általa vezetett intézmények, a magyarországi finanszírozók és a médiumai – Észak-Macedóniával együttműködésben – a bolgárellenes cselekedetek és támadások szívében állnak” – nyilatkozta Plevneliev a BGNES hírügynökségnek. Úgy véli, hogy ezek a támadások már európai szintre emelkedtek, az Európai Parlamentet és az Európai Bizottságot is elérték Brüsszelben.

Szerinte a magyar kormányfő pontosan olyan barátja a hazájának, mint amilyen barátja Szerbia elnöke, Aleksandar Vucic Bulgáriának. A politikus szerint az elmúlt években Budapest aktívan részt vett bolgárellenes hálózatok kiépítésében, és támogatta Észak-Macedónia korábbi kormányfőjét, Nikola Gruevszkit, akinek még menedékjogot is adott, és akit nyíltan bolgárellenes szereplőnek tart, akivel számos konfliktusa volt államfőként.

Bulgária nem egységes a kérdésben

Szombaton Georgi Markov volt alkotmánybíró élesen bírálta Roszen Plevneliev szavait, ugyanis a nyilatkozat szerinte nem tréfás vádaskodás, hanem súlyos, bűncselekmény határát súroló vádak egy EU-tagállam miniszterelnöke és egy másik ország elnöke ellen.

Markov élesen elutasítja Plevneliev kijelentéseit, ám tréfásan támogatja azt az ötletet, hogy a bolgár parlament tűzze napirendre a kérdést, és – akár Vucic és Orbán meghívásával – hallgassa meg a feleket.

„Mi történik, ha a bolgár parlament elítéli Orbán Viktort Bulgária elleni hálózatok kiépítéséért, ha Kiszelova házelnök asszony kimondja: megszakíthatjuk a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal, megállíthatjuk a Török Áramlatot, visszahozhatjuk a nagykövetet Budapestről, mert az már úgyis felesleges lesz. Mi történik, ha elítéljük Vucicot? Itt nehezebb lesz. De könnyű lesz bojkottálni a bolgárok áthaladását Szerbián keresztül. A Boszporuszon keresztül repülünk Európába” – ironizált Markov.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.