BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lengyelországnak elege lett: visszaállítja az ellenőrzést több határán

Ideiglenesen több helyen is visszaállítja az ellenőrzést Lengyelország. A döntést a kormány a lengyel határőrség kezdeményezésére hozta meg.

Lengyelország ideiglenesen visszaállítja az ellenőrzést a német és a litván határon – jelentette be Donald Tusk lengyel miniszterelnök a keddi kormányülésen.

Border controls Poland - Germany
Lengyelország ideiglenesen visszaállítja az ellenőrzést a német és a litván határon / Fotó: dpa Picture-Alliance / AFP

Az intézkedés hétfőtől lép hatályba – közölte Tusk. Kifejtette: a döntést a kormány a lengyel határőrség kezdeményezésére hozta meg, az erről szóló rendelkezést most a belügyminisztérium készíti elő.

Németország tavaly októberben vezette be az ellenőrzést a szomszédos országok határain. Tusk felidézte: a témát többször is megvitatta Friedrich Merz német kancellárral, „tájékoztatva őt arról, hogy a lengyel fél türelme fogytán”.

A litván határon visszaállítandó ellenőrzésről Tusk már a hétfői sajtókonferenciáján tett említést. 

A döntést azzal indokolta, hogy a fehérorosz határon alkalmazott intézkedések miatt a Litvánián keresztül érkező illegális bevándorlás vált erősebbé.

Lengyel ellenzéki politikusok elkésettnek nevezték Tusk döntését. 

Miért csak most? A probléma 2023 végétől áll fenn

– írta az X-en Mariusz Blaszczak, a fő ellenzéki erő, a Jog és Igazságosság frakcióvezetője.

Krzysztof Bosak alsóházi elnökhelyettes, a szintén ellenzéki Konföderáció politikusa az X-en azzal hozta összefüggésbe a Tusk által bejelentett intézkedést, hogy a lengyel–német határon több hete alulról szerveződő őrségek működnek a német hatóságok által Lengyelországba szállított bevándorlók miatt.

„Most a bejelentés végrehajtását fogjuk ellenőrizni” – jelezte Bosak. Fontosnak nevezte, hogy a kormány ismertesse a Németországból Lengyelországba áthelyezett emberek pontos statisztikáját. 

Mateusz Morawiecki volt lengyel kormányfő, a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság elnökhelyettese, az Európai Konzervatívok és Reformerek európai pártcsalád elnöke márciusban hivatalos német adatokra hivatkozva közölte: tavaly Németország 9000 embert toloncolt ki Lengyelországba. Az idei év első felére vonatkozó, a kormánypolitikusok által valótlannak nevezett sajtóértesülések több mint 10 ezer kitoloncolt személyt említenek.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.