A magyarországi környezetvédelmi célok csak akkor valósíthatók meg, ha a vasút a jelenleginél nagyobb piaci részesedéshez jut, de az ehhez szükséges átalakulás hosszú folyamat – jelentette ki a Hungrail Magyar Vasúti Egyesület konferenciáján a szervezet elnöke, Mosóczi László. A személyszállításban a szolgáltatásfejlesztést nevezte kulcsszónak. Ehhez nélkülözhetetlen a hazai járműgyártás fellendítése. Az utóbbi időszak eredményei között említette, hogy a teherszállításban az állam már évi 6,4 milliárd forintot fordít az úgynevezett egyeskocsi-támogatásra, a szakma és az egyesület pedig összefogott a rendkívül magas vontatási energia csökkentése érdekében is. Már a kormány előtt van az a javaslat, amely révén – az uniós jóváhagyását követően – mintegy harmadával csökkenhet a vontatási energia díja.
Vitézy Dávid, a Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) államtitkára a vasútfejlesztés több évtizedekre szóló hatásai kapcsán arról is beszélt, hogy az ipari beruházásokat is eleve úgy kell tervezni, hogy legyen vasúti összeköttetésük. Jelezte, hogy a vasúti áruforgalom első negyedéves csökkenése mára mérséklődött, igaz, teljesítménye változásának iránya most is némileg negatív.
Ugyanakkor a hazai vasúti árufuvarozás 80 százaléka nemzetközi forgalom, a belföldi fuvarozásban pedig csak 3 százalék alatti a vasút súlya. Versenyképességét relatíve növeli, hogy október 15-től hatályos az előre hozott közúti útdíjemelés. Ez azonban kevés a sok sebből vérző intermodalitás erősítéséhez.
A magyar állam 2010 és 2022 között 1977 milliárd forintot fordított a hazai autópályás fejlesztésére – vidéki nagyvárosok elérésére és az országhatárok megközelítésére –, míg a vasútra 1459 milliárdot. A kormány elképzelései szerint ezek az arányok változni fognak. A tapasztalat ugyanis az – Vitézy Dávid tájékoztatása szerint –, hogy ahol megjelenik a vasút, ott megjelennek az utasok is.
Nem hagyja veszni a kormány a tervezett beruházásokatAmit felfüggesztettek, az is megvalósul. |
Ez egyben alátámasztja a budapesti agglomerációs stratégia helyességét is, ám még továbbra is sok az egyvágányos szakasz, és még nagyobb figyelmet kell fordítani a napi és a heti ingázók igényeinek kiszolgálására.
Az áruszállításban cél a hazai ipar bekötése a hálózatba, az egyeskocsi szolgáltatások kibővítése, a bel- és a külföldi megbízások becsábítása, és együttműködni a konténerterminálok fejlesztésében. Az ukrajnai háború miatt új figyelem irányul a záhonyi átrakókörzetre. Német mintára várhatóan Magyarországon is készül egy több évre szóló, országos, ütemes menetrend. Öt-tíz év múlva a VKP Kft. kibővítésével létrejött országos közlekedésszervező már csak olyan menetvonalat ajánl ki, amely teljesíthető, és olyan igényt fogad be, amely beleillik az ütemes menetrendi stratégiába.
A szaktárca a közszolgáltatásra háztól-házig való eljutásként kíván tekinteni. Ám hiába gyors a vonat már számos vonalon, ha a jelenlegi utasigényre – kistelepülésig, strandig, vagy akár étteremig való eljutásra – a Volán 50 éve kialakított hálózatszerkezete nincs felkészülve. „Ezért készítünk egy arra vonatkozó javaslatot, hogy váljon a rendszer részévé az igényvezérelt közlekedési mód, akár a taxi is” – jelentette ki az államtitkár.
A terítéken lévő infrastruktúra-feladatok között sorolta fel Vitézy Dávid korridor-, a terminál-, az átrakó- és a deltavágány-fejlesztéseket. „Reális alapokra kívánjuk helyezni a Budapestet elkerülő V0 vasútberuházást. A vonal Szolnok és Győr közötti szakaszán szükség lesz egy új Duna-hídra, a V0 elemeit pedig meglévő, esetleg felhagyott vonalak felújításával kell kialakítani a mielőbbi forgalomba helyezés érdekében. Nagyobb horderejű fejlesztés a következő szakaszban lehet esedékes” – jelentette ki.
Másra épülne a Déli Körvasút, és másra a V0 körgyűrűA két tervezett vasúti projekt egymásnak nem alternatívája. |
Európai mintára a szaktárca el szeretné engedni a vasútvállalatok által fizetett pályadíjfelárat, a pályaüzemeltető bevételkiesését a befolyó szén-dioxid-kvótaárból finanszírozná az állam.
Az országos járműfejlesztése tervek között az államtitkár kiemelte a GYSEV küszöbön álló IC motorvonat tenderét, és hogy a MÁV is vásárolna a távolsági flottájának 39+10 új, 7–9 kocsis ingavonati szerelvényt. Ezeket majd a Siemenstől rendelt mozdonyok vontatják, lényegében azonban a motorvonatoké a jövő a regionális közlekedésben. Elő kell készíteni a HÉV-szerelvények cseréjét is. „Összességében még ebben az évtizedben szüksége lesz a MÁV-nak száz motorvonatra” – mondta Vitézy Dávid. Felidézte, hogy továbbra is alacsony például a MÁV-nál az akadálymentes járművek aránya annak ellenére, hogy már 123 FLIRT villamos motorvonat és 40 hasonló, de emeletes KISS fut a hazai síneken. Folyamatban van a hidrogén-motorvonatok piackutatása is, az államtitkár minden érintett gyártót biztatott, hogy vegyen részt a munkában.
Közlése szerint a kormány a hazai gyártást kívánja a magyar vasúti járműipari jövőképének középpontjába helyezni. A 2025-re elkészülő Budapest–Belgrád vasútnak köszönhetően már az is cél lehet, hogy a Budapest a személyszállításban is kiemelt szerepet kapjon a nyugat-balkáni és a törökországi kapcsolatokban.
Országos közlekedésszervezőként a VPE rendeli meg a jövő évtől a pályaműködtetést és a közszolgáltatásokat, és felel a közös vasúti- és busztarifa-rendszer kialakításáért. Vitézy Dávid nehezményezte, hogy még egyetlen olyan app sincs, amelyen egyaránt vásárolható vonat- és buszjegy. A kibővült feladatkörű VPE alakítja majd ki a közös menetrendet. Átkerülnek hozzá más állami szervezetektől az e területeken dolgozó szakemberek.
Mérni és kötbérezni fogja az állam, hogy a közlekedési közszolgáltatásokban mik az elvárásai. A személyszállítás finanszírozása függni fog például a vonatok pontosságától, a szolgáltatás minőségétől. Ennek persze eddig is így kellett volna lennie az államtitkár szerint, de nem így volt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.