A 2010-es évek sikeres magyar gazdasági modellje az extenzív (mennyiségi) növekedésen alapult, egyes intenzív jegyekkel. A növekedés két fő forrása a foglalkoztatottak számának közel 1 millió fővel való bővülése és a beruházási rátának az EU élvonalába emelkedése volt. A külső környezet támogatta az extenzív növekedést: olcsó volt a finanszírozás, az energia és viszonylag olcsó volt a munkaerő is.
A 2010-es években jól működő magyar gazdasági modell sikereinek folytatását egyszerre akadályozzák jól látható korlátok és lappangó veszélyek. A jól látható fenyegetések közé tartozik az orosz–ukrán háború, az energiaválság, a világrend átalakulása és az egyensúlyi mutatóink felborulása. A lappangó veszélyek nem kevésbé veszedelmesek, és alapvetően ezek képezik az extenzív gazdasági modell növekedési korlátait.
A 2020-as évtized karaktere kikezdi a mennyiségi növekedés alapjait: megszűnt az olcsó finanszírozás, nincs már olcsó energia, erősebb harc lesz a képzett munkaerőért, emelkednek a geopolitikai feszültségek és végre kell hajtani a digitális és zöldátállást.
A most folyó évtized megnyeréséhez át kell állni az intenzív növekedési modellre. A korlátos erőforrások és a kedvezőtlen külső környezet felnagyítja a versenyképességi különbségeket. Ezért minden erőforrást még jobban meg kell becsülni, még inkább ki kell használni. Ilyen környezetben a növekedés nem a mennyiségi, hanem elsősorban a minőségi tényezőkből származhat.
A demográfiai kilátások megnehezítik a foglalkoztatottak számának növekedését. Az elmúlt években mentek nyugdíjba a Ratkó-gyermekek, és a most munkaerőpiacra lépő korosztály létszáma számottevően kisebb náluk. A létszám korlátozott bővülését a termelékenység növekedése ellensúlyozhatja, de ez a folyamat még nem következett be. A munkatermelékenység, azaz az egy munkavállalóra jutó hozzáadott érték Magyarországon a 3. legalacsonyabb az EU-ban.
A beruházási ráta magas szintje mellett fontos annak a szerkezete is. Magyarországon a beruházási ráta a legmagasabb volt az EU-ban 2022-ben, de ez részben a beruházási árak hatása, amelyek 2019 óta 46,7 százalékkal emelkedtek. Ugyanakkor a beruházási ráta 2015-ös árakon számolva 2022-re a GDP 25 százaléka alá csökkent. A modern okosberuházások aránya nem növekedett együtt a beruházási rátával. Az immateriális beruházások részesedése a GDP-ben 2,3 százalék volt 2022-ben, miközben az EU átlaga 4,6 százalékon alakult. Ez is hozzájárul ahhoz, hogy bár Magyarország nyitott és versenyképes exporttermeléssel büszkélkedő ország, az export túlságosan külső technológián alapszik.
Az új évtized rávilágított az energiagazdálkodás és az energiabiztonság fontosságára. Bár a hazai gazdaság egészének energiaintenzitása az elmúlt évtizedben csökkent, a feldolgozóipar energiaintenzitása 2010 és 2021 között közel 20 százalékkal emelkedett, így a 4. legmagasabb az EU-ban (2. ábra). Nagy mennyiségű saját energiahordozó hiányában számottevő az import szerepe az ország energiafelhasználásában. Ennek alternatívája a belső megújuló energiaforrások felhasználása lenne, de ezek aránya az energiamixben 14 százalék volt 2022-ben. A jelentős energiaigény a folyó fizetési mérleg hiányában csapódott ki és hozzájárult az ország sérülékenységéhez.
Az eddig említettekhez képest részpiaci probléma, de a társadalompolitikai és gazdasági hatásai is erősek annak, hogy a lakásépítési kínálat nem tudott lépést tartani az erősödő kereslettel. Az ingatlanállomány mindössze 0,45 százalékának megfelelő számú új lakás épül évente, míg a többi visegrádi országban a mutató átlaga 1,1 százalék.
A korlátok mellett vegyük sorba a kitörési pontokat is. Ezek azok a területek, amelyekre érdemes koncentrálni az erőforrásokat, mert itt a befektetett energia többszörösen megtérül. A fenti kihívások nem ismeretlenek a felzárkózó országok számára. Valamennyi fejlődő állam eljut arra a pontra, amikor a korábbi növekedési modell már nem megfelelő számára, hanem azt az új elvárásokhoz kell igazítani. Hasonló feladat ez ahhoz, mint amikor egy sportcsapatnak új taktikát kell alkalmaznia, ha magasabb osztályba lép, vagy ahogy a munkánkon kell változtatni egy előléptetést követően.
Elsősorban olyan ágazatokra kell építeni, amelyek a 21. század húzóerői lesznek és a leginkább illeszkednek Magyarország adottságaihoz. Ehhez párhuzamosan kell vizsgálni a globális megatrendeket és hazánk gazdasági, társadalmi, földrajzi adottságait. A megatrendek alapján kiválasztható, hogy mely területeken érvényesülnek olyan felhajtóerők, amelyekre fel lehet építeni egy új növekedési modellt és melyek ezek közül azok, amelyekben adottságaink alapján a legmagasabb hazai hozzáadott érték és multiplikátor érhető el.
Az idén megfeleződik a folyó fizetési mérleg hiánya, de ez egyensúlyjavító lépésekkel erősíthető. Az energiaárak normalizálódásával és a fogyasztás alkalmazkodásával 2023 elejétől már megkezdődött a folyó fizetési mérleg hiányának csökkenése. Az energiafogyasztás további mérséklésével, az energiahatékonyság javításával, az importintenzív beruházások halasztásával és lehetőség szerint hazai termeléssel való importkiváltással további egyensúlyjavulás érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.