BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Félidőben a Veszprém-Balaton programsorozat a Dubniczay-palotában

Grászli Bernadett-tel, a veszprémi Művészetek Háza igazgatónőjével beszélgettünk, az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) projekt félidejében az eddigi sikerekről és a jövőre is folytatódó projektekről, amelyek egyfajta kontinuitást biztosítanak majd ahhoz, hogy az EKF által megteremtett értékek ne hulljanak a semmibe.

Az idei évben Veszprém Európa kulturális fővárosa. Ennek kapcsán egész nyáron számos programmal várják a látogatókat. A programsorozat egyik helyszíne a veszprémi Művészetek Háza, ahol számos új tárlat nyílt a jeles esemény alkalmából. A Művészetek Háza igazgatója, Grászli Bernadett elmondta, a céljuk az, hogy az idén megteremtett értékek a jövőben is megmaradjanak.

Grászli Bernadett, a veszprémi Művészetek Háza igazgatója

Mi történt eddig, és melyek azok a kezdeményezések, amelyek folytatódnak akár 2024-ben is?

A legenda szerint a Gizella által idehívott német apácák a Veszprém-völgyi apácakolostorban hímezték a koronázási palástot. A város is a történelemre fókuszált a brandépítésben. Az Európa Kulturális Fővárosa projektben A királynék földjén című női vonulathoz tettük hozzá a mi programunkat a veszprémi Művészetek Házában. Az EKF projekt lehetőséget adott nekünk intézményünk újrapozicionálására és megújulására is. 

Ebben az évben női alkotókat, női fókuszú művészetet mutatunk be. 

Nagyon örültünk, amikor a MNB Art and Culture divíziójának mi adhattunk teret a Folyékony időszeletek tárlathoz. 

Júliusban – ami máskor holtszezon – szintén új tárlatokat nyitottak. Melyek ezek? 

A másik nagy projektünk a Vass László geometrikus konstruktivista nonfiguratív műgyűjtemény kezelése. Ebből az anyagból épp most nyílik egy frissített válogatás. A 21. századi muzeológiában nem az állandó kiállítások, múzeumi panoptikumok hajszolása a cél, hanem az aktuális társadalmi kérdésekre, a fenntarthatóságot szem előtt tartva, időről időre új válogatások bemutatása, kölcsönzésekkel kiegészítve a saját anyagokat.

Jó partnerségben vagyunk a brazil nagykövet asszonnyal, Susan Kleebankkal, az ő közvetítésével érkezett hozzánk egy brazil női vállalkozásokat bemutató tárlat, amely azt mutatja be, hogyan hoztak létre női közösségek – társadalomtudósok és művészek segítségével – helyi termékekre fókuszálva olyan fenntartható közösségi értékeket, amelyek megélhetéskiegészítést adnak egy családanya számára. 

A fotográfia egyre fontosabb műfaj, Veszprémben is ráfordultak erre a trendre. 

A kortárs fotográfia két jelentős alkotója mutatkozik be nyáron Veszprémben: 

az izraeli származású, de Angliában élő Dafna Talmor mellett az utóbbi években sztárrá vált, az arles-i fotófesztiválon nagy sikert aratott Noemie Goudal, akitől legutóbb a Victoria and Albert Museum is vásárolt. 

Két teljesen különböző és a fotográfiát más módon kezelő kortárs projektet hoztak létre, amelyek a minket körülvevő tájra reflektálnak. 

Claudia Küssell a kurátora a június végén nyílt Europe Archive kiállításnak, Erik Kessels és Thomas Mailaender kollektív emlékezetettel dolgozó projektjének. A két alkotó európai bolhapiacokon vásárol meg tárgyakat, és ezekből egy saját múzeumot építenek. Örültem, hogy sikerült választanunk egy olyan kortárs művészeti tematikát, ami megmutatja a régióban rejlő történelmi értékeket, izgalmakat, elgondolkodtató részleteket. A veszprémi lengyel piacon vásárolt tárgyak környezetbe kerülnek, sztorit kerekítenek melléjük, így teremtenek kapcsolatot a múlttal. 

Mivel vesz részt a Művészetek Háza a nemzetközi Balatorium projektben?

A Balatoriumon belül szociológusok és kortárs képzőművészek, magyarok és külföldiek dolgoznak együtt, és olyan globális problémákat dolgoznak fel helyi példákon keresztül, mint például a fenntarthatóság. Mi a projekt dokumentálását kaptuk feladatnak a MOME-val együttműködve, és októberben nyílik egy környezeti fenntarthatóság témával foglalkozó tárlatunk. Szeretnénk ezt más Európa Kulturális Fővárosa projektek felé is elvinni a következő években. 

Jövőre egy Veszprém-Balaton–Salzkammergut–Bad Ischl együttműködést tervezünk, a kerámiára fókuszálva. 

Az év második felében lesz egy nagy üvegművészeti kiállítás, erről mit lehet tudni?

Dohnál Szonja művészettörténész kolléganőnk nagyon szereti a dizájn területét, és fontosnak tartotta összegyűjteni az üveg- és kerámiaművészet helyi kortárs tradícióit. Télen egy színes dán–magyar kortárskerámia-kiállítást mutattunk be Bornholm üvegszigetéről, amely Európa egyik legfontosabb kortársüveg-központja. De előtte, még szeptemberben, egy kortárs ékszerbiennálét tervezünk. Terv van bőven, mert az a legfontosabb üzenetünk, hogy nem állunk le a Veszprém-Balaton évének végével. Én a kontinuitásban hiszek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.