A Pesti Műhely alapító tagja, Fajó János testvére az interjúban beszél arról, milyen háttérrel érkezett a képzőművészeti életbe, hogyan hasznosította az Iparművészeti Főiskolán tanultakat formatervezési dizájn munkákban és miként alakult autonóm alkotó képzőművészeti pályája.
A hetvenes években nemzetközi kiállításokon számos díjat nyert, pedig nagyon nehéz volt a vasfüggöny mögött naprakész információkhoz jutni a nemzetközi trendekről. Mengyán ennek ellenére, ahogy ő fogalmaz – „abszolút véletlenül” – beleesett egy nemzetközi fősodorba. Az is közrejátszhatott ebben, hogy mindig érdekelte a kutatás, azt kereste, miként tudná racionálisan, logikai úton megközelíteni a formák világát.
Mengyán az Iparművészeti Főiskolán végzett, 1973 és 1981 közt tanársegédként dolgozott ugyanott, és már hallgatóként levelezésbe kezdett Kepes Györggyel, aki akkoriban indította az MIT-n a Visual Studies tanszéket. A nyolcvanas években többször járt Amerikában, a vizuális műfajokkal foglalkozó Pratt Institute-ben tanított, 1986-ban ő dolgozta ki a Pratt Institute új intézetének, a CDE (Center for Design Excellence) intézetnek a filozófiáját és programját. Egy évtizedig ingázott New York és Budapest között, de azóta is évente visszatér Amerikába.
A kilencvenes években Norvégiába tette át a székhelyét, 16 éven keresztül a bergeni egyetemen intézetvezetői professzorként tevékenykedett. Nyugdíjba vonulása után hazatért és képzőművészként aktív, rengeteget dolgozik.
Az MNB Arts and Culture gyűjteményében több jelentős munkája szerepel, amelyeket játékosság és a síkból a térbe való átugrás jellemez. Az alkotói szándékokról Mengyán azt nyilatkozta, hogy az érdekli, ahogy az egyik referencia rendszerből átmegy egy forma egy másik referencia rendszerbe. Arról szólnak a munkái, ahogy a dimenzióváltásokkal az igazságok is megváltoznak.
Nyár végén a Kieselbach Galériában lesz látható Mengyán András izgalmas életműve. A teljes interjú az alábbi linken olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.