BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

HAB a tortán: Nemzetközi kontextusba helyezett gyűjteményépítés

Az elmúlt évben az MBH Bank Művészeti Alapítvány támogatásával létrejött Hungarian Art & Business (HAB) a kortárs művészet egyik központi színterévé vált. A HAB művészeti vezetőjével Vékony Déliával készítettünk interjút az MBH Bank műgyűjteményének kezeléséről.
Hungarian Art & Business
HAB

Mi a fókusza az MBH Bank műgyűjteményének ? 

Ezt a gyűjteményt a fúzióval megörököltük az MKB Banktól, tehát már létezett egy karaktere, amit most tovább fejlesztünk, de az értékeit nem akartuk radikálisan megváltoztatni. A korábban meghatározott elv szerint, kiemelkedő, a kánonból kiugró, fontos, jelentős műalkotásokat vásárolt az MKB bank. Olyan főműveket, amiket magángyűjtők nem feltétlenül engedhetnének meg maguknak, mert vagy méretében, vagy értékében intézményi vásárlásra való darab.

Vékony Délia művészettörténész a HAB művészeti vezetője / Fotó: Hungarian Art & Business (HAB)

Elődeim (Tóth Gyula és Rubovszky Éva) klasszicista, romantikus és modernista főműveket választottak, nagyméretű Mednyánszky festményeket, Székely Bertalantól olyat, aminek pár darabját a  Magyar Nemzeti Galéria őrzi, kulcsfontosságú műveket a nagybányai festőktől és a Nyolcak alkotóitól.  A gyűjteményépítés korszaka megállt az 1940-es évek elején, és aztán a hetvenes-nyolcvanas évekkel folytatódik tovább, élő kortársaktól vásároltak ebben az időszakban keletkezett, szintén nagyméretű, mitikus darabokat. Fehér Lászlótól vagy Hencze Tamástól is őrzünk kifejezetten nagyméretű festményeket. Amikor átvettük a gyűjtemény kezelését úgy döntöttünk, hogy ezt az erős és kompakt anyagot, egy értékes és szép  ívre felépítve, nagy hiba lenne szétzilálni.  

A bank kommunikációja is arról szól, hogy a régi értékeket fontosnak tartjuk és megőrizzük, de kiegészítjük kortárs értékekkel.  A mi dolgunk a gyűjtemény kezelésénél tovább vinni a már létező ívet, tehát további nagy formátumú magyar kortárs művészektől veszünk emblematikus műveket, és erre az alappillérre ráépítjük a középgeneráció és a fiatal, progresszív nemzedék aktuális kortárs vízióit. Konkrét művésznevekben ez így néz ki, hogy  Fajó jános, Vasarely, Nádler, Maurer Dóra után a középgenerációból Szűcs Attila, iski Kocsis Tibor képviselteti magát, a fiatalok közül Tranker Kata, Tihanyi Anna. Emellett elindult egy külföld felé való nyitás, amire a továbbiakban még nagyobb hangsúlyt szeretnénk tenni. Emblematikus és fontos nagynevű külföldi alkotókról beszélünk. 

Milyen ütemben zajlanak az akvizíciók?

A Művészeti Alapítványnak van egy éves vásárlási kerete, ebből építjük az MBH Bank gyűjteményét. A döntés egy bizottság kezében van.

Milyen külföldi munkákat vettek? Illetve mik a vásárlások szempontjai, befektetés, vagy a gyűjteménybe illeszkedés?

A HAB az arca, az MBH bank művészettámogatási CSR stratégiájának, igyekszünk akvizíciós javaslatokat tenni, akikkel a közönségünk már találkozhatott, előadásban, referenciapontként.  

Nemcsak befektetési assetként gondolunk a művészetre, hanem mint  az életünk része, s ennek egyik módja, hogy a megvásárolt alkotásokat már ismerik a dolgozók, illetve a közönség  A bizottságunk – aminek rajtam kívül Kertész Júlia és Olajos Anna a tagjai – megteszi a javaslatait. Amennyiben a tanácsadói csapat jóváhagyja az általunk javasoltakat, ezután kerül a művészeti szakemberekből és banki vezetőkből álló kuratórium elé az akvizíciós portfólió, ők nyomják rá a végső pecsétet. Hosszadalmas folyamat, de a  vállalati gyűjtemények esetében ügyelni kell az akvizíciók szakmai elveire. 

Banki gyűjteményeknél a befektetés alapvetés. Olyan művészeket választunk,  akiknek piaci szempontból kiszámítható és értéktartó, illetve értéknövelő a munkássága. Egyébként éppen ezért nagyon fontosak a nemzetközi akvizíciók, mert a gyűjtemény teljes értékét növeli, ha nemzetközi szinten értelmezhető értékeket foglal magába. Így az egész gyűjteménynek az értéke is egy nemzetközi kontextusban lesz értelmezhető. A gyűjtemény eredendően főművekre alapozódott, amik a magyar festészet kánon fontos darabjai, így mindig is őrizni fogják az értéküket, ez önmagában biztonságos befektetésnek számít. A kortárs színtéren pedig a már nevet szerzett nemzetközi művészek azok. 

Mi a helyzet a magyar kortárs fiatalokkal? 

A fiatal, húszas éveikben járó művészeket egyelőre vásárlási szempontból nem keressük, inkább díjak, ösztöndíjak formájában, vagy rezidenciaprogramok keretében támogatjuk őket.

Hogyan alakul a HAB kiállítási stratégiája?  

Negyedévente váltjuk a kiállításokat.  Négyszáz négyzetméter áll rendelkezésünkre, ez a tér már alkalmas arra, hogy témák mélyére ássunk. Arra törekszünk, hogy minden anyagunk kortárs hangsúlyos legyen, bár klasszikusat is párhuzamba állítunk vele.  

A most készülő Mámor kiállításon például a Szépművészeti Múzeumból kölcsönzünk. 

Kiállításainkkal az a célunk, hogy mai ember számára – művészeti, társadalmi, egzisztencialista szempontból –  releváns témákat vessünk fel. Csoportos kiállításokban gondolkozunk és a témafelvetések hozzák magukkal a művészeket.

Az ősszel nyíló Mámor, Révész Emese kurátorságával az alkoholfogyasztás pozitív és negatív hatásait járja körül, Dionüszoszi és pusztító értelemben.  Novemberben a Kert témával jövünk,  kortárs válogatással, dzsungeles fényfestéssel, a  belső terekben növényekkel és installációkkal, ellenpontozva a benti buja zöldekkel a kinti telet. Tavasszal pedig jön hozzánk a Derkó kiállítás, aminek nagyon örülünk, mert  ez egy nagyon fontos művészeti ösztöndíj éves eredményeit összegző tárlat. Utána a Budapest Fotófesztiválra  csatlakozunk rá egy fotókiállítással, kiemelt helyszínként. Végül egy nemzetközi válogatás következik, egy délkelet-ázsiai és egy magyar kurátor koprodukciójában. 

Hungarian Art & Business
HAB
A Magyar Bankholding Hungarian Art & Business (HAB) épülete, a fővárosban a VI. kerületben az Andrássy út 112 szám alatt / Fotó: Balaton József

Varga Zsuzsanna, az MBH Bank CSR vezetője is megerősítette, hogy az MBH Bank számára kiemelten fontos a társadalmi felelősségvállalás kérdése. Az MBH Bank CSR-stratégiáját – a korábbi három tagbank fúziója révén – már meglévő kezdeményezésekből, jógyakorlatokból építették fel. Jelenlegi fő pillérei: a társadalmi felzárkóztatás a hátrányos helyzetűek megsegítésére; a pénzügyi tudatosság és a digitális írástudás szintjének növelése; a fenntartható gazdasági működés megteremtése, valamint a művészettámogatás, a vállalati műgyűjtemény elérhetősége széles közönség számára.

A 2022-ben létrehozott az MBH Bank Művészeti Alapítvány felel a művészettámogatói tevékenység legnagyobb részéért és a banki gyűjteményt gondozza és bővíti tovább szakmai irányok mentén. A Hungarian Art & Business (HAB) kortárs fókuszú, hiánypótló művészeti központ, amely célzottan a magyar és nemzetközi kortárs képzőművészetet támogatja, és kulturális találkozóhelyet biztosít. Alkotóműhely- és grafikai műhely foglalkozásai, rendszeres kiállításai és szakmai programjai pedig minden korosztály számára magával ragadóak és szórakoztatóak. 

A teljes gyűjtemény 1200 alkotást ölel fel, amelyek közül számos darab művészettörténeti jelentőséggel bír. A fővároson kívül először a debreceni MODEM-ben volt látható egy válogatás, ’100 év természet’ címmel. A tárlat egy nagyon is égető kérdéskört, a természetet, a természeti erőforrásokhoz való viszonyunkat járta körbe Rockenbauer Zoltán kurátori közreműködésével. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.