Mintegy 180 darabos, 70 millió dollár értékű műkincstől válik meg a New York-i hedge fund milliárdos műgyűjtő Michael Steinhardt, aki a manhattani ügyészséggel kötött alku eredményeként a jövőben ezen tárgyak gyűjtésétől is el lesz tiltva élete végéig – írja a The New York Times.
Mindez egy 4 éves, több országot felölelő nyomozás eredményeként születhetett meg, melynek során a vádhatóság megállapította, hogy a kincseket 11 országból gyűjtötték össze a műkincsrablók, míg eladásukban 12 illegális hálózat segített. Végül a nemzetközi műkincspiacokon legális eredetüket bizonyító dokumentáció nélkül jelentek meg.
A manhatteni kerületi ügyész szerint Steinhardt évtizedekig kereskedett a fosztogatás útján megszerzett műkincsekkel, tekintet nélkül azok legalitására vagy épp az általa okozott kulturális károkra, ezért a megállapodás értelmében élete végéig eltiltják a műtárgyak gyűjtésétől, amire korábban nem volt példa.
A milliárdos ügyvédének közleményében pedig az áll, hogy Steinhardt elégedett azzal, hogy a nyomozás nem járt vádemeléssel és a tárgyak visszakerülnek eredeti országaikba, ugyanakkor az eladókkal szemben – akik a közlemény szerint a kincsek jogos tulajdonosainak adták ki magukat – fenntartja a további jogi lépések lehetőségét.
Az ügyészség szerint a 180-ből 171 tárgy először régészeti kincsek kereskedelmével vádolt bűnözők tulajdonában jelent meg először, akik közül kettőt – Giacomo Medicit és Giovanni Becchinát – Olaszországban már el is ítéltek. 101 leletről sáros, poros állapotukban is találtak fotót ismert sírrablóknál. Ezeket a fotókat szakértők szerint a kereskedők arra használják, hogy vagyonos emberek kis csoportja számára hirdessék a fosztogatás eredményét.
A vádemelés a 81 éves Steinhardt ellen azért maradt el a hatóságok szerint, mert így lehetővé válik, hogy a tárgyak visszakerüljenek jogos tulajdonosaikhoz, ahelyett, hogy bizonyítékként lefoglalva porosodjanak egy raktárban. A megállapodás abban is segít, hogy a tanúk személyazonossága is titokban maradjon, amire egy nyilvános tárgyaláson nem lenne lehetőség.
A milliárdos műgyűjtői szenvedélye miatt nem először került a hatóságok látókörébe, 1997-ben egy bíró megállapította, hogy egy 1 millió dollár értékű, időszámításunk előtt 450-ből származó aranytálat illegálisan hozott az országba. Steinhardt védekezését, miszerint ő csak egy ártatlan tulajdonos, a bíró nem fogadta el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.