Miután az orosz fegyveres erők lebombázták az ukrán–lengyel határ közelében, attól mindössze 20 kilométernyire lévő ukrán támaszpontot, az orosz támadástól való félelem a környező államokba is beszivárgott.
A közeljövőben Oroszország közvetlen katonai támadására számítunk a szlovák határnál fekvő Ungvár repülőtere ellen is
– mondta a szlovák védelmi miniszter, Jaroslav Naď. Hozzátette, hogy a szlovákiai katonák a háború kitörése óta fokozott készültségben vannak.
Egy katonai konfliktus Európában már nem csupán elméleti lehetőség, hanem valóság, és ehhez kell igazítanunk a saját biztonságunkat is
– erről a szlovák államfő beszélt, aki szerint Moszkva a szomszédos országokra orosz befolyási övezetként tekint.
A Kreml tavaly decemberi hivatalos követelései között szerepelt az is, hogy az egykori kommunista országok, amelyek beléptek a NATO-ba, mondjanak le arról a jogukról, hogy Oroszország beleegyezése nélkül segítséget fogadhassanak el a szövetségeseiktől
– emlékeztetett Zuzana Čaputová, aki felelős és szükséges megoldásnak tartja Szlovákia védekezőképességének megerősítését az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO) országai által garantált kollektív biztonság révén. A szlovák parlament kedden ugyanis jóváhagyta a NATO ún. megerősített előretolt jelenlétét az ország területén. A döntés értelmében
legfeljebb 2100 NATO-katona fog állomásozni Szlovákiában.
A NATO megerősített előretolt jelenléte válaszlépés az Oroszország által indított, ki nem provokált, tömeges katonai invázióra Ukrajna ellen a szlovák nemzeti tanács állásfoglalása szerint. A 134 jelen lévő képviselőből 96 a javaslat mellett, 15 ellene szavazott. 22 képviselő tartózkodott, egy nem szavazott.
A NATO-országok védelmi miniszterei szerdán Brüsszelben tárgyalnak arról, hogy hosszú távon hogyan erősítsék meg a szövetség keleti szárnyát.
A NATO főtitkára korábban hangsúlyozta: a szövetségnek biztosítania kell, hogy a háború ne terjedjen Ukrajnán túlra. Rövid távon a NATO keleti szárnyára vezényelt csapatok elrettentő erőként hathatnak, de hosszú távú stratégiára is szükség van az orosz fenyegetéssel szemben. Ennek érdekében akár újabb állandó hadtesteket vezényelhetnének a keleti NATO-országokba, növelhetik a repülőgépek és a hajók számát a Fekete-tenger térségében, de akár az oda telepített légvédelmi és rakétaelhárító rendszerek számát is emelhetik.
Minderről a NATO júniusi, madridi csúcstalálkozóján dönthetnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.