A fosszilis energiahordozók használata kétségtelenül kulcsszerepet játszott az emberiség fejlődése során, ám azt már a hetvenes évek olajválságai is illusztrálták, hogy a túlzott függőség jelentős problémákat okoz, és idővel elkerülhetetlen lesz használatuk kivezetése. Egyelőre azonban csak hangzatos ígéretekig sikerült jutni a témában, különösen ha a világ legnagyobb olajfelhasználóját, a szinte teljesen tömegközlekedés nélküli, végtelen kertvárosokkal tarkított, autó nélkül élhetetlen Egyesült Államokat nézzük.
Amerika azonban nem csupán az olaj legnagyobb fogyasztója, de annak a legnagyobb termelője is a hidraulikus repesztéses technológiának köszönhetően. Nem csoda, hogy az európainál jóval olcsóbb benzint kínáló országban jóval kevesebb elektromos autó fogy, mint Európában vagy Kínában, és a politikai eliten belül sincs konszenzus arról, hogy az ember által okozott klímaváltozás valóban létezik-e, vagy csak kollektív hallucináció, hogy 20 éve még volt télen hó, most meg már nincsen.
Mindenesetre a Bloomberg írása rámutat arra, hogy a legújabb, mindössze nagyjából egy évtizede tartó texasi olajláz a klímaváltozáson túl is tartogat hátrányokat. Az összeállítás nem a hidraulikus repesztéssel olajat termelő vállalatok csődjeiről és eladósodottságáról ír, ami a beruházások visszafogásán keresztül járult hozzá a jelenlegi energiaválsághoz, hanem a technológia által okozott földrengésekről.
Noha a nyugat-texasi Permi-medencében felfutó kitermelés eleinte nem okozott különösebb problémákat, 2015-ben már hat olyan földrengést észleltek a térségben, ami meghaladta a 3.0-s erősséget a Richter-skálán. A következő évben is hat hasonló földmozgást észleltek, ám ezek után 17, majd 78 és 181 következett. Az idei év első három hónapja alatt pedig már 59-nél jár ezeknek a rengéseknek a száma a térségben, útban az új rekord felé.
Szerencsére azt
az iparág is elismeri, hogy a repesztés és az ahhoz használt szennyvíz visszatöltése a föld alá valóban összefüggésben van a földrengésekkel,
ám a vállalatokkal és különösen az olajiparral kesztyűs kézzel bánó Texas részéről nem várható, hogy szigorúbb szabályokat vezet be, ahogy a magas benzinár miatt bekövetkező népszerűségvesztéstől aggódó Biden-kormánytól sem.
Ugyanakkor a szomszédos Oklahoma állam intő példa lehet Texas számára is, miután az ottani termelés hasonló problémái végül mégiscsak lépésre kényszerítették a hatóságokat. A nyugat-texasi olajtermelők szerint azonban míg Oklahomában az olajat rejtő kőzet porózus, addig Texasban ez a körülmény nem áll fenn, így a problémák is kisebbek lehetnek.
Egyelőre a tapasztalatok azonban nem igazolják az olajipar optimizmusát, hiszen
a földrengések is egyre erősebbek lesznek,
hasonlóan a szomszédos államban tapasztaltakhoz. Míg a földmozgások első öt évében egyik rengés sem érte el a 4,5-es erősséget a Richter-skálán, az elmúlt két évben már négy hasonló rengést is tapasztaltak. Ha ezek ereje tovább erősödik, az már komoly károkat okozhat az épületekben is.
Noha a technológia és a földmozgások közötti kapcsolat minden részletét egyelőre nem értik a geológusok sem, abban egyetértés van közöttük, hogy azokat nem az olajat rejtő pala repesztése, hanem a szennyvíz föld alá fecskendezése okozza. Tekintve, hogy Nyugat-Texasban egy hordónyi olaj felszínre hozásával mintegy négy hordó víz is érkezik, ennek mennyisége korántsem csekély, ráadásul a szomszédos Új-Mexikó állam olajtermelői is Texasba hordják a szennyvizet.
Mivel ez a víz különféle sókkal és más mérgező anyagokkal teli, a felszín feletti tárolása nem különösebben biztonságos, így a legegyszerűbb kimerült kutak vezetékein visszaküldeni a föld alá. A valami furcsa okból a texasi olajipar feletti felügyeletet ellátó helyi vasúti bizottság pedig nem kíván keményen fellépni és betiltani a gyakorlatot. A végeredmény ezek alapján nem nagyon lehet más, mint a földrengések számának szaporodása, hiszen a teljes egészében az autóhasználat köré épített országban senki nem fog kiszállni az indokolatlan méretű gépkocsikból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.