Élesen visszahúzott kedden a forint a korábbi többnapos erősödés után, és ismét az a kérdés, a májusban taposott 380-as, vagy az utóbbi másfél hétre jellemző 390-es régióban telepszik-e meg. Az éles visszavonuló a 389-390-es csatavonalra gyanúsan egybeesett az euró szakadásával a dollár ellenében, ami máskor is okozott már nyomást a közép-európai devizapiacokon.
Az euró a kora délutáni kereskedésre 1,066-ig gyengült a zöldhasú ellen az egy nappal korábbi 1,073-as régiókból, miközben a forint a helyi bankok nyitását meg sem várva 387,5 helyett hirtelen 389,9-ig nyeklett az euró ellenében a nemzetközi piacon, majd később a 390-en túli szintekbe is belekóstolt. Az Equilor reggeli elemzése szerint 389 környékén az euró számára technikai ellenállási vonal húzódik - a 76,4 százalékos Fibonacci-szint -, ha viszont a magyar fizetőeszköznek sikerülne valahogy visszaverekednie magát a 386,4-es fontos támaszig, a technikai tényezők alapján akár szép erősödés indulhatna.
A forint hétfőn úgy ért el 387 környékén majdnem kéthetes csúcsot az euró ellenében, vélhetően sovány forgalomban, hogy hazai piaca a pünkösdi ünnep miatt zárva volt. Merre tovább a napokban, ezt alapvetően két most előrelátható tényező befolyásolja.
A nemzetközi háttér az euró visszavonulása miatt éppen nem kedvező, bár ez akár változhat is. A jelenlegi nyomás az euró - és a forint - árfolyamán Amerikából érkezik, mert az utóbbi hetekben hanyagolt dollárt szépen veszik a héten. A jen ellenében 20-éves csúcsra hágott, miután a japán jegybank monetáris ösztönző lépéseket ígért, de visszavágott az euró többhetes erősödése miatt is, amelyet az éledő kamatemelési várakozások hajtottak, de lehet, hogy épp kifulladt. A kérdés, miképp ingadozik az árfolyam az Európai Központi Bank csütörtöki ülése környékén, ahol várhatóan még nem kezdik meg sok éve negatív kamataik feltornázását, de felkészítenek egy júliusi szigorításra. A dollár immunis maradt még arra az elharapódzó találgatásra is, hogy a felszökött amerikai infláció közel lehet a csúcshoz, és a mozgása nem mutatja, hogy a pénteken esedékes májusi fogyasztói árindex adattól a piac azt várná, hogy mérsékelné a Federal Reserve kamatemelő hevületét.
Inflációs adatok a héten a régiónkban is érkeznek, kedden Magyarországró l, és pénteken Csehországból, és ezek is beleszólhatnak a forint, illetve a cseh korona árfolyamába, amennyiben erősítik a helyi kamatemelési várakozásokat. Mindkét deviza esetében vannak ugyanakkor hátráltató tényezők, miután a dollár magára találása közepette mindkettő hátragaloppozott. A Magyar Nemzeti Bank lassította kamatemeléseit, és következő kamatülése még messze, három hétnyire van. A cseh jegybankot hagyományosan a legszigorúbbnak tartják a régióban, ezúttal azonban sokan attól tartanak, hogy a június 22-ei ülésére várt kamatemelés az utolsó lehet, mert a kamatokról döntő testület összetétele megváltozik. Hatalmas koronagyengülés mégsem várható, hiszen a bank május közepe óta az árfolyamot védő piaci intervenciókra használja hatalmas devizatartalékát - írták jegyzetükben az ING elemzői.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.