Kritikusan alacsony szintet ért el a vadon élő lazacállomány, a megmentésükért hozott sürgős lépések nélkül végleg elveszhetnek az angol folyókból – figyelmeztetett a brit környezetvédelmi ügynökség, miután legújabb felmérésükből kiderült, hogy az Egyesült Királyság folyóiban szaporodó vadon élő atlanti lazac állománya az eddigi legalacsonyabb szintre esett.
Angliában a 42 vadon élő folyamilazac-állomány közül mintegy 37-et veszélyeztetett kategóriába soroltak, ami azt jelenti, hogy az állományok a fenntartható szint alá süllyedtek, és sürgős intézkedések nélkül végleg eltűnhetnek. Walesben sem jobb a helyzet, mind a 22 lazacállománnyal rendelkező folyóban veszélyben vannak a halak – derül ki a Center for Environment, a Fisheries and Aquaculture Science, az Environment Agency és a Natural Resources Wales közös jelentéséből.
Az atlanti lazac, amely a tenger és a folyók között utazik, hogy szaporodjon, az Egyesült Királyság folyami életének klasszikus részét képezi, azonban az éghajlatváltozás, valamint a túlhalászás világszerte tizedeli az állományokat. A szakértők szerint a folyók és torkolatok emelkedő hőmérséklete, valamint a rosszabb vízminőség felbillenti az állatok életciklusát, és az emberek által épített akadályok, mint például a gátak, meggátolják őket abban, hogy felfelé haladjanak a folyami költőhelyeik felé.
Angliában egyetlen folyó – az északkeleti Tyne – nem minősül veszélyeztetettnek, mivel a torkolatnál jobb a víz minősége, valamint a szakértők próbálnak akadálymentes útvonalat biztosítani a lazacoknak. A yorkshire-i Don folyón is tettek lépéseket a folyami élőhelyek helyreállítására, így a közelmúltban ide is vissza tudtak térni a halak.
Kevin Austin, a környezetvédelmi ügynökség igazgatóhelyettese szerint komoly aggodalmakat keltenek a friss felmérések, mihamarabbi intézkedések nélkül teljesen eltűnhetnek a folyókból a vadon élő atlanti lazacok az elkövetkező években. Bár az igazgató szerint sikereket könyvelhetnek el a Don és a Tyne folyón végzett munkájukkal, de ennél többre van szükség a teljes állomány megőrzéséhez, mivel az éghajlati változások egyre több problémát okoznak.
Az ügynökség a partnereivel kidolgozott egy úgynevezett Ötpontos lazactervet, amellyel visszaszorítanák a túlhalászatot, visszaállítanák a természetes élőhelyeket, felszámolnák az ember által épített akadályokat, valamint javítanák a vízminőséget is, hogy maximalizálják az ívási sikert. A terv keretében 2019-ben már betiltották a hálós halászatot Angliában legalább 2029-ig, valamint az elmúlt évben 19 hallépcsőt is kiépítettek a lazacoknak, hogy jobban hozzáférjenek a Severn, a Ribble, a Camel, a Tyne és a Test folyóhoz.
Szereti a lazacot? Van egy rossz hírünk…A kereslet növekedését nem tudta követni a kínálat. |
Emellett 2021-ben mintegy 53 programot indítottak a vízminőség és a folyók áramlásának javítására, továbbá szigorították a pénzbírságok és börtönbüntetések mértékét, ha valaki súlyosan és szándékosan szennyezi a vizeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.