Az FBI a Chainalysis blokkláncelemző segítségével visszaszerzett 30 millió dollár értékű ellopott kriptopénzt, amit az észak-koreai hackercsoport, a Lazarus tulajdonított el – írja az Engadget.
Az összeg a töredéke annak a 625 millió dollárt érő kriptovalutának, amit az észak-koreai Lazarus csoport zsákmányolt az Axie Infinity nevű online játékból, ahol a játékon belüli gazdaság a digitális pénzekre épül.
Ez az első eset, hogy egy észak-koreai hackercsoport által eltulajdonított kriptopénzt lefoglaltak.
Az online játék tulajdonosai elárulták, hogy a visszaszerzett digitális vagyont fokozatosan kapják majd vissza az áldozatok, de ez több évig is eltarthat.
A bibliai Lázár után elnevezett észak-koreai csoport több mint tíz éve aktív, 2014-ben megtámadta a Sonyt, miután a japán vállalat Kim Dzsongunról készített vígjátékot. A zsarolóvírusok terjesztése mellett a csoport több bankot, kaszinót és céget rabolt ki az elmúlt években.
2015-ben betörtek bangladesi központi hitelintézet informatikai rendszerébe, és több mint egymilliárd dollárra tették rá a kezüket, de végül csak 81 milliót tudtak ellopni. Az amerikai hatóságok nem tudják, hányan vannak a szervezetben, ki lehet a vezetője, de az FBI abban biztos, hogy az észak-koreai kormánynak dolgoznak.
Akcióikban az alvilág is részt vesz, és amerikai vádak szerint a kínai titkosszolgálatok is segítik őket. Korábban Marine Chain néven dobtak piacra kriptovalutát, ami átverés volt: a kriptót vásárló befektetők bukták a pénzüket. Előszeretettel hoznak létre kriptopénztárcákat, alkalmazásokat, majd az így megszerzett adatokkal ellopják a kereskedők vagyonát. A lopott pénz tisztára mosásához a nemrég amerikai szankciókkal sújtott Tornado Casht használták.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.