Félresöpörte az orosz feldolgozóipar az ukrajnai háború negatív hatásait, a támadás februári megindulását követő két hónapban még visszaesett az aktivitás, azóta azonban hónapról hónapra élénkül, és a csütörtökön közzétett beszerzésimenedzser-index (BMI) újabb ugrást mutat.
Rossz hír azoknak, akik úgy vélték, hogy az Oroszországra kivetett szankciók bénító gazdasági hatásai kényszeríthetik rá Moszkvát, hogy véget vessen az inváziónak, amelynek során elfoglalták a szomszéd ország egyötödét.
Mivel az orosz bevételeket többek közt a háború és a szankciók miatt felszökő energiaárak táplálják, a fejlett országok G7-csoportja Washington vezetésével ezen a fronton mérne újabb csapást Moszkvára.
A csoport – az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, az Európai Unió, Franciaország, Japán, Kanada, Németország és Olaszország – pénzügyi vezetői pénteken vitatják meg Janet Yellen amerikai pénzügyminiszter részvételével azt a korábban elhatározott tervet, a szankciós „zuhany” folytatását, amely szerint ársapkát vezetnének be a világpiacon értékesített orosz kőolajra – jelentette a Bloomberg amerikai hivatalnokokra hivatkozva.
A közgazdászok a háború miatt az orosz gazdaság visszaesését várják a háború és a nemzetközi szankciók következtében az idén, az augusztusi BMI azonban az összeomlásnak pont az ellentétét mutatja.
Az S&P Global számította index 51,7 pontra emelkedett a júliusi 50,3-ről (az 50 pont feletti szám élénkülést, az 50 alatti visszaesést jelez az aktivitásban).
Az orosz BMI-k negyedik hónapja jeleznek élénkülést, és a mostani a legerősebb január óta.
A termelés felpörgött, az új rendelésekben 2019 áprilisa óta nem volt ekkora pezsdülés. A foglalkoztatás ugyan a korábbi lemaradások ledolgozásával csökkent, de a vállalkozások nyögte infláció a 2020. február óta látott legmérsékeltebb tempóra lassult, mert esett a kulcsnyersanyagok ára, miközben három hónap óta először valamelyest növelni tudták az eladási áraikat. A hangulat azonban törékeny a sok fennmaradt bizonytalanság miatt.
Már korábban is ismert volt, hogy a G7 úgy érné el az orosz olaj árának korlátozását, Moszkva bevételeit megkurtítandó, hogy csak azok juthatnának fontos szolgáltatásokhoz – például finanszírozáshoz és a tankerek biztosításához a világpiacon –, akik betartják a fejlett országok által meghatározott maximumárat.
Úgy hisszük, ez a leghatékonyabb módja, hogy kemény ütést mérjünk Putyin bevételeire, és ez nemcsak az orosz olajbevétel, hanem a globális olajárak csökkenéséhez is vezetne
– mondta szerdán Karine Jean-Pierre, a Fehér Ház sajtótitkára.
Egyelőre nincs nyilvános javaslat azonban az ársapkára, és az sem ismert, kik csatlakoznának a mechanizmushoz. A feltörekvő gazdaságok, köztük Kína és India, a nyugatiak sürgetése ellenére is tartózkodtak eddig attól, hogy csatlakozzanak az ukrajnai háború miatt kivetett szankciókhoz, sőt fokozták kereskedelmüket Moszkvával, kihasználva az árelőnyöket, amelyek Európában árhátrányként jelentkeztek.
A G7 nincs abban a helyzetben, hogy diktáljon az országok olajkereskedelméről Oroszországgal
- ezzel a címmel közölt cikket június végén az állampárt befolyása alatt álló kínai Global Times.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.