Az Európai Unió tagállamai válaszul Ukrajna megtámadására ígéretet tettek arra, hogy csökkenteni fogják a közösség oroszországi földgáztól való függőségét. Ehhez képest még mindig köttetnek új üzletek Moszkvával. A lezárt Északi Áramlat 1. vezeték közelében lévő orosz Portovaja cseppfolyósított földgázt előállító üzemből egy LNG-szállítmány érkezett Görögországba – számolt be róla a Business Insider, egy az ügyet ismerő forrásra hivatkozva.
A vevő személyét és a rakomány méretét nem közölték. Görögországnak csak egyetlen LNG-létesítménye van, ami a hazai szükségleteket ellátja, emellett innen exportálnak még cseppfolyósított földgázt Bulgáriának és Észak-Macedóniának.
Ez a vásárlás szembemegy az Európai Unió márciusban kidolgozott terveivel, amelyek arról szóltak, hogy 2022 végéig a közösség a kétharmadára csökkenti az orosz gáztól való függőséget.
A hosszú távú cél az orosz üzemanyagoktól való teljes elszakadás 2030-ig.
Norvégia nem támogatja az orosz gázárplafon bevezetését„Nyitottak vagyunk a lehetséges megoldásokra, de Norvégia szkeptikus a földgáz árának maximálásával kapcsolatban” – jelentette ki Jonas Gahr Stoere norvég miniszterelnök. |
Európa a földgázszükségletének 40 százalékát Oroszországból elégíti ki. Ebbe beletartoznak az erőművi felhasználások és a háztartási szükségletek is. Európa igen nehéz helyzetben van, hiszen a szankciókra válaszul Oroszország elkezdte csökkenteni a földgázszállításokat. Mivel jelenleg nincs megfelelő alternatíva a közösségben az orosz gáz pótlására, valószínűleg egy energiaválságtól sújtott, nehéz tél következik.
Mi lesz az európai iparral?Az orosz energiaembargó jelentős károkat okoz a kontinens gazdaságának, főként bizonyos iparágakat rombolva le. Ennek a hatása azonban az egész ellátási láncon végigfuthat. |
Miközben az Északi Áramlat 1.-en teljesen leállt a szállítás az európai nemzetek egy úszó LNG-terminálpark felállításán dolgoznak , hogy minél több cseppfolyósított gázzal védekezhessenek az energiaválság ellen.
Nemcsak Görögország, hanem egy másik EU-tag,
Svédország is vásárolja továbbra is az orosz LNG-t.
A Greenpeace Nordic aktivistái ez ellen azzal tiltakoztak a múlt héten, hogy megakadályozták egy LNG-szállító tartályhajó kirakodását az országban.
Elfogadhatatlan az a tény, hogy az orosz fosszilis gáz Svédországba áramolhat, több mint hat hónappal azután, hogy Putyin megkezdte Ukrajna invázióját
– mondta a Greenpeace Nordic kampányvezetője, Karolina Carlsson.
Óriási gázmezőkön ül Európa, mégsem tudja kitermelniBecslések szerint Európa alatt több palagáz található, mint Amerikában, mégis importra szorul a kontinens. A fő problémát a magas népsűrűség jelenti. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.