BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Határozott fellépésről tárgyalnak az ázsiai országok

A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége Kambodzsában tartja meg csúcstalálkozóját, ahol a mianmari és a koreai konfliktus, a kínai fenyegetés, valamint a koronavírus-járvány is napirenden lesz.

Megkezdődött pénteken Phnompenben a Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) csúcstalálkozója, amelynek legnagyobb vitát kiváltó kérdése az lesz, hogy fellépjenek-e a szervezet tagországai határozottabban a mianmari puccsista katonai rezsim ellen.

Asean,Economic,Community,Flags,,Southeast,Asia,Countries,And,Sky,Background
Fotó: Shutterstock

Hosszú utat tettünk meg regionális szervezetként, családként, nővérekként és fivérekként

– mondta a csúcsot megnyitó beszédében Hun Sen kambodzsai kormányfő, aki arra szólította fel a szervezet tagjait, hogy őrizzék meg egységüket, szolidaritásukat és központiságukat.

Az ASEAN-nak Brunei, Kambodzsa, Indonézia, Laosz, Malajzia, Mianmar, a Fülöp-szigetek, Szingapúr, Thaiföld és Vietnám a tagja.

A tavaly februári puccsot követően azonban a szervezet kikötötte, hogy Mianmar csak nem politikai képviselőt küldhet a csúcstalálkozóra, amit a katonai rezsim visszautasít, és inkább nem vesz részt a csúcstalálkozón.

A puccsot követően az ASEAN rendezési tervet fogadott el, az úgynevezett ötpontos konszenzust, amelynek értelmében azonnal véget kell vetni az erőszaknak, párbeszédet kell kezdeni minden érintett részvételével, különmegbízottat kell kinevezni a rendezés elősegítésére, az ASEAN humanitárius segítséget nyújt, a különmegbízottnak pedig lehetővé kell tenni, hogy minden érintettel beszéljen az országban. Mindezt a jakartai csúcstalálkozón akkor a junta vezetője is elfogadta, azonban az öt pontból máig alig valami valósult meg.

Az indonéz külügyminiszter a csúcstalálkozó előtt azt mondta, hogy emiatt az ASEAN meg fogja hozni a megfelelő intézkedéseket.

Mianmarban tavaly februárban a parlament megalakulása előtt pár órával vette át a hatalmat a hadsereg, arra hivatkozva, hogy a civil kormány nem vette figyelembe a választással kapcsolatos panaszaikat. A voksolást toronymagasan az országot de facto miniszterelnökként irányító Aung Szan Szu Kjí pártja nyerte, akit a puccs idején politikustársaival együtt letartóztattak. A katonai hatalomátvétel miatt országszerte zajló ellenállással szemben a hadsereg könyörtelenül fellép.

Mianmar mellett a csúcson tárgyalni fognak a Koreai-félszigeten ismét megnövekedett feszültségről, Kína dél-kínai-tengeri területi követeléseiről és a koronavírus-járvány utáni kilábalásról.

Fotó: MTI

 

Meghozta döntését a G20-találkozóval kapcsolatban Putyin

Az elmúlt napokban jó néhány találgatás látott napvilágot azzal kapcsolatban, hogy Oroszország vezetője ellátogat-e Indonéziába, a G20 országok vezetőinek találkozójára.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.