Több mint száz környezetvédelmi aktivista rohanta le a holland Schiphol repülőtérnek azt a részét, ahol a magánrepülőket tartják, és nem engedik felszállni a gépeket – jelentette a Reuters.
Már napok óta folynak a tüntetések az amszterdami repülőtéren és a környékén a Greenpeace és az Extinction Rebellion (Kipusztulási Lázadás) csoportok szervezésében, tiltakozásul a repülőtér és a repülés okozta környezetszennyezés, az üvegházhatású gázok kibocsátása ellen.
A kereskedelmi járatok közlekedésében kora délutánig nem jelentettek késéseket a demonstrációk miatt. A privát gépek felszállását azonban akadályozzák a jelentés szerint fehér ruhába öltözött tüntetők.
Kevesebb légijáratot akarunk, több vonatot, és a nem szükséges rövid távú járatok és a magángépek betiltását
– mondta Dewi Zlock, a Greenpeace hollandiai kampányfőnöke.
A szervezet szerint a Schiphol Hollandia legnagyobb szén-dioxid-kibocsátója, amely évente 12 milliárd kilót juttat a légkörbe az üvegházhatású gázból. A tüntetők száma többszázra rúg, és ilyen feliratokat mutatnak fel: „Korlátozzuk a repülést”, „Több vonatot”.
A tiltakozásra reagálva a repülőtér azt hangsúlyozta, hogy a célja 2030-ra elérni a zéró kibocsátását, és támogatják, hogy a repülésipar 2050-re legyen kibocsátásmentes. A holland kormány egyébként júniusban azt jelentette be, hogy 440 ezerre korlátoznák a repülőtéren évente áthaladó utasok számát, ami 11 százalékkal kevesebb volna a 2019-es – tehát a pandémia előtti – szintnél.
A repülőtér biztonságáért felelős katonai rendőrség közleményben tudatta, hogy több, a repülőtér területein engedély nélkül tartózkodó személyt őrizetbe vettek.
Mark Harbers közlekedési miniszter októberben a parlamentben ezt közölte, hogy nincs hatásköre a magángépek felett, de a kormány azt fontolgatja, hogy az ügyüket szabályozza klímapolitikája részeként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.