A fejlődő országok adósságaival foglalkozó keretrendszer átgondolását sürgeti és államcsődök közelgő hullámára figyelmeztet Indermit Gill, a Világbank vezető közgazdásza. A világszerte növekvő kamatkörnyezet, az erős dollár és a magas infláció együttesen nehéz helyzetbe hozta a fejlődő országokat.
Az intézmény már korábban figyelmeztetett, hogy a megugró adósságszolgálati költségek, valamint a Covid-járvány és az orosz–ukrán háború miatti többletkiadások jelentősen megdrágítják a költségvetési hiány finanszírozását. Egyes államoknak külföldi devizában és saját valutában is nehézséget okoz a hiteltörlesztés. A gyenge globális növekedés még sürgetőbbé teszi a probléma kezelését. A legoptimistább előjelzés szerint jövőre harmadával alacsonyabb növekedés várható a globális gazdaságban.
A Világbank vezető közgazdásza szerint a fenntarthatatlan adósságok kezelésére kialakított keretrendszer mára nem tölti be a célját:
a fizetésképtelenség veszélyének kitett országoknak túl keveset és túl későn ad, azt is a hitelezők javára. Az adósságátütemezés mára létfontosságúvá vált. Idén a világ legszegényebb ötven országa 62 milliárd dollár adósságot törleszt.
Legutóbb Srí Lanka, Ghána és Zambia jelentette be, hogy nem tudja kielégíteni fizetési kötelezettségeit. A segítség azonban sokszor lassan érkezik. Zambiának legutóbb az államcsőd bejelentése után két évbe telt, mire segítséget kapott az IMF-től.
Gill a késedelmekért a világszinten elfogadott normák hiányát okolja. Szerinte az eseti alapon történő adósságátütemezések a problémákat nem megoldják, csak évekkel eltolják.
„Egységes megközelítésre van szükség, különben csak bütykölünk, és reménykedünk, hogy a gazdasági növekedés visszatér, és a probléma magától megoldódik” – mondta a Financial Timesnak adott interjúban.
Szerinte az adósok fenntartható növekedési pályára állításához jelentős könnyítéseket kell bevezetni, és a hitelezőknek egységesen kell viselniük az ezzel járó terhet.
Hitelnyújtás előtt az IMF és a Világbank adósságfenntarthatósági elemzést végez, majd a hitelező kormányok megállapodnak, hogy mekkora könnyítést nyújtsanak. A kötvénytulajdonosokat képviselő nagy vagyonkezelők azonban korábban szeretnének részt venni a tárgyalásokon.
Az adósságkezelés mai megközelítése a 20. század végén kialakult adósságválság korából ered, amikor a hitelezők nagyrészt nyugati kormányok és kereskedelmi bankok voltak. Azóta azonban Kína, India és Szaúd-Arábia egyre fontosabb szereplővé vált a szegényebb országok finanszírozásában. A korábban érintett bankokat időközben több ezer kötvénytulajdonos váltotta fel.
A kormányok is egyre inkább a hazai intézményekhez fordulnak finanszírozásért. Ghánában és Srí Lankán is az államadósság közel felét a belföldi hitelezők adják. Más bajba jutott adósoknál, például Egyiptomban és Pakisztánban pedig ez az arány még nagyobb.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.