Egyre inkább az Egyesült Államokban képzeli el jövőjét a német vegy- és gyógyszeripar, ezt mutatják a legfrissebb beruházási bejelentések, és erről beszéltek a Handelsblatt által megkérdezett vállalati vezetők is.
Az energiaigényes ágazat cégei főként azért költöznének át az óceán túlpartjára, mert az olcsóbb gáz vonzza őket, ám a helyzet ennél összetettebb. A vegyipari vállalatok ugyanis további okként említik az amerikai gazdaság stabilitását és az ipar kormányzati támogatását.
Ha a vállalatok olyan régiót keresnek, ahol bőséges energiaforrások állnak rendelkezésre kedvező áron, stabil keretfeltételekkel és kevés bürokráciával, akkor az Egyesült Államokra esik a választásuk
– mondta a német lapnak Antonis Papadourakis, a kölni székhelyű Lanxess vegyipari vállalat amerikai üzletágvezetője.
A német vállalatok a fentieken túl az Egyesült Államok előnyben részesítésével a kínai beszállítások bizonytalanabbá válására is reagálnak.
Határozott változást tapasztalunk a helyszínek és az ellátási láncok értékelésében, ugyanis Amerikát mind kedvezőbben ítélik meg, viszonylag megbízható kereskedelmi partnernek tekintik a német menedzserek
– jegyezte meg Andreas Eggert, az Oliver Wyman vezetési tanácsadó cég egészségügyi és élettudományi szakértője.
A Német Ipari és Kereskedelmi Kamarák Szövetségének (DIHK) felmérése szerint a német vállalatok közel 40 százaléka hajtana végre nagyobb beruházásokat az Egyesült Államokban a következő hónapokban. Európában a borús gazdasági kilátások és az egyre magasabbra hágó energiaárak miatt visszafogják magukat.
A Lanxess vegyipari konszern például 2017 óta mintegy ötmilliárd eurót fektetett be, aminek 80 százaléka áramlott a tengerentúlra.
Észak-Amerika a Lanxess legfontosabb növekedési régiója, a magas energiaárak miatt viszont a csoport egyelőre nem hajt végre bővítési beruházásokat németországi telephelyein
– mondja Papadourakis.
A hazánkban is jól ismert BASF idén nyáron döntött műanyagipari beruházásokról az Egyesült Államok déli részén, míg a ludwigshafeni telephelyen megtakarítási programot hajt végre.
Az esseni székhelyű Brenntag vegyipari kereskedő szintén az Egyesült Államokban nyomul. A globális piacvezető cég tárgyalásokat folytat Univar Solutions nevű, amerikai szektortársával egy esetleges fúzióról.
Noha az Újvilágban is sokat romlott a gazdasági helyzet az ukrajnai háború és a pandémia miatt, azért odaát jobban boldogulnak. Minden nehézség ellenére az Amerikai Kémiai Tanács arra számít, hogy idén 4 százalékkal nő a termelés, míg a Német Vegyipari Szövetség 8,5 százalékos visszaesésre számít.
Európának kezd elege lenni abból, hogy Amerika az ő rovására jár jólAmerika jól jár a háborúval, Európa viszont egyre frusztráltabb ettől. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.