A ZEW euróövezeti gazdasági hangulatmutatója februárban 13 ponttal 29,7 pontra emelkedett az előző havi 16,7 pontról, ami jóval meghaladta a 22,3 pontos piaci előrejelzést. A hangulat öt egymást követő hónapban emelkedett, és tavaly február óta a legmagasabb értéket érte el.
A megkérdezett elemzők 43,2 százaléka számít a gazdasági aktivitás javulására, 43,3 százaléka változatlanságra, 13,5 százaléka pedig romlásra. Emellett a jelenlegi gazdasági helyzet megítélésének mutatója 13,2 ponttal mínusz 41,6 pontra ugrott, az inflációs várakozások pedig 0,3 ponttal mínusz 83,4 pontra emelkedtek.
Egymást követő ötödik hónapban javultak a német gazdaság kilátásai is az intézet szerint februárban, de a várakozások visszafogottak maradtak, ami arra utal, hogy az euróövezet legnagyobb gazdasága csak kisebb mértékű zsugorodással nézhet szembe a télen.
A ZEW keddi közlése szerint a gazdasági várakozásokat mérő index a következő hónapokra Németországban 28,1 pontra emelkedett a januári 16,9-ről, ami az elmúlt egy év legmagasabb értéke. A The Wall Street Journal által megkérdezett közgazdászok 24,5 pontra várták az index emelkedését, a Tradingeconomics 22 pontra.
A felmérésben részt vevők nagy része arra számít, hogy a gazdasági helyzet hat hónapon belül javulni fog
– értékelte az eredményt Achim Wambach, a ZEW elnöke. A javulás a magasabb profitvárakozásokra vezethető vissza az energia- és az exportorientált ágazatokban, valamint a gazdaság fogyasztással kapcsolatos ágazataiban – tette hozzá.
Az index jelentősen emelkedett a szeptemberben elért mélypontról, amikor az esetleges téli energiahiány rontotta a német ipar nagy része számára a kilátásokat. Ám még így is messze van az egy évvel ezelőtt, az ukrajnai háború kitörése előtt regisztrált 54,3 ponttól – emlékeztetett beszámolójában a The Wall Street Journal.
Az aktuális gazdasági feltételeket mérő index februárban mínusz 45,1-re emelkedett a mínusz 58,6-ról, felülmúlva a közgazdászok mínusz 50 pontra vonatkozó várakozását.
A felmérésben részt vevők a jelenlegi helyzetet továbbra is viszonylag kedvezőtlennek ítélték
– olvasható a jelentésben.
A német gazdaság 2022 negyedik negyedévében 0,2 százalékkal zsugorodott, vagyis az előrejelzések ellenére egyelőre nem zuhant mély recesszióba. A gazdasági kilátások javultak, mivel magas a gáztárolók szintje, alacsonyabbak az energiaárak, a kormány fiskális támogatása és Kína újranyitása pedig várhatóan támogatni fogja az aktivitás növekedését.
A növekedés azonban Európa legnagyobb gazdaságában idén valószínűleg visszafogott marad, részben a gyorsan növekvő kamatlábak miatt, és a közgazdászok szerint változatlanul nem zárható ki az enyhe recesszió.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.