Harmincszázalékos a China Renaissance Holding részvények vesztesége, amióta egy hete bejelentették, hogy a vállalat nem tud kapcsolatba lépni vezetőjével, Bao Fannal. A hatóságok nem közöltek hivatalos információt, folyik a találgatás, mi vezethetett az egyik legismertebb – reményteljes technológiai startupok felemelkedésében segédkező – kínai bankár eltűnéséhez, és az új információk személyes vagyonát illető terveiről nyújthatnak némi fogódzót.
A Financial Timesnak név nélkül nyilatkozott négy, Bao Fan terveit közelről ismerő forrás, szerintük a nagybefektető az elmúlt hónapokban arra készült, hogy vagyona egy részét átköltöztesse Kínából, illetve a speciális státuszú Hongkongból a független Szingapúrba.
A bankár a múlt év utolsó hónapjaiban a személyes vagyonát kezelő iroda létrehozásán ügyködött a szigetországban. Ez önmagában persze nem kirívó, nem illegális, vagy különleges: kínai vállalatvezetők növekvő számban hoznak létre a személyes befektetéseik kezelésére alkalmas „családi irodát” az évtizedek óta globális pénzügyi központként ismert Szingapúrban. Különösen azóta, hogy Peking növelni kezdte az állami befolyást a technológiai szektor felett és felpörgette a korrupció elleni harcot – írja a brit üzleti lap.
A korábban a Morgan Stanleynél és a Crédit Suisse-nél is dolgozott Bao 2005-ben alapította meg a China Renaissance Holdingot, amelynek elnöke, vezérigazgatója és főrészvényese is egy személyben. A cég Kína egyik vezető befektetési bankjává nőtte ki magát, gyakran vitt el megrendeléseket a nagy Wall Street-i versenytársak orra elől. Baót a nemzetközi média gyakran emlegeti a „rainmaker” jelzővel, ami a pénzügyi-gazdasági nyelvben olyan személyt jelent, aki azzal keresi a kenyerét, hogy mások számára hoz össze ügyleteket, vagy segít pénzt gyűjteni ilyen-olyan befektetési célokra.
Szeptemberben a vállalat egyik csúcsvezetőjét, Cong Lint őrizetbe vették, nem sokkal azután, hogy az értékpapírhatóság „felügyeleti megbeszélésre” rendelte be a csoport értékpapír-üzletágában történt állítólagos szabályszegések miatt.
Amikor a kommunista párt irányítása alatt álló Kínában eltűnik a szemek elől egy befolyásos üzletember, rutinszerűen felszínre bukkan a gyanú, hogy a hatóságok állhatnak a háttérben. A hatalmassá váló gazdagok hatalmát Hszi Csin-ping elnök időnként megnyirbálja, így járt Jack Ma milliárdos is, akinek Ant Group nevű csoportja hatalmas részvénykibocsátásra készült 2020-ban, de Peking felfüggesztette az akciót.
Másfél évnyi penitencia után Peking megbocsátott a renitens DidinekPeking váratlanul „elengedte” a Didit, amely nem tudni, pontosan milyen feltételekkel szabadult a szorításból. A hatalommal ujjat húzó utazásmegosztó óriáscég megtanulta, hogy Pekinggel nem lehet packázni, s okult a több milliárd dolláros veszteséget hozó afférból. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.