Elmélyülőben van a két szankcionált ország viszonya. A kereskedelmi kapcsolatok is felvirágzóban vannak, ugyanis amellett, hogy több év szünet után ismét útnak indultak az oroszországi olajszállítások Phenjanba, az Egyesült Államok szerint a rezsim fegyvereket küld, segítve ezzel Oroszországot az Ukrajna elleni háborúban.
Az ENSZ jelentése szerint Oroszország már tavaly decemberben is küldött olajszállítmányokat Észak-Koreába, és szállítmányok azóta is töretlenül mennek a két ország között. Nagyjából 67 ezer hordó olajat szállíthatott le Oroszország Észak-Koreának.
Megfigyelők szerint aggasztó a szállítások újraindulása, már csak azért is, mert az egymás közötti kereskedelem felpörgetésével a két embargó alatt álló ország enyhítheti a büntetőintézkedések hatásait. Műholdfelvételek szerint mindössze egyetlen vasúti összeköttetésen keresztül indult meg a kereskedelem, amit még 2020 februárjában állítottak le, mert Kim Dzsongun lezárta határait a növekvő Covid-fenyegetés miatt.
Aggódunk amiatt, hogy Észak-Korea katonai felszerelésekkel láthatja el Oroszországot, támogatva ezzel az ukrajnai háborút
– mondta az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője.
Kimnek egyébként van is miből adnia: bőségesen rendelkezik még a szovjet időkből maradt fegyverekkel, lőszerrel.
Ugyanakkor a Biden-kormányzat inkább a fegyvereladásokból származó bevételek miatt aggódik: úgy vélik, hogy lazulhat a rezsim kereskedelmi elszigeteltsége, ha pénzhez jut.
Van alapja a félelemnek, ugyanis Kim a héten támogatásáról biztosította Putyin orosz elnököt, és még a szorosabb stratégiai együttműködés lehetőségét is felajánlotta a Kremlnek. Ugyanakkor bármilyen fegyvereladás egyfajta szerepcserét is jelentene, ugyanis évtizedeken át a Szovjetunió tartotta lélegeztetőgépen a radikális kommunista rendszert.
Összességében Észak-Korea évente 500 ezer hordó olajat importálhat az ENSZ-szankciórendszer értelmében, ugyanakkor úgy tűnik, megtalálta a módját a büntetőintézkedések kijátszásának. Az üzlet pedig nyilván Oroszországnak is kedvező.
Azt ugyan nem lehet tudni, hogy milyen áron vásárolja a rezsim az orosz olajat, de a Kremlnek minden cent bevételre szüksége van, hogy finanszírozza a háborút, és nyersanyaga is bőven van, miután eddigi legnagyobb felvásárlója, az Európai Unió elfordult tőle.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.