Némi megkönnyebbülést jelent a második éve tartó megélhetési válság által sújtott fogyasztóknak, hogy júniusban immár az egymást követő harmadik hónapban csökkent az élelmiszerár-infláció az Egyesült Királyságban a Kantar piackutató kedden nyilvánosságra hozott adatai szerint.
A június 11-ével zárult négy hétben 16,5 százalékos élelmiszerár-inflációt mértek a májusi 17,2 százalék után. A leggyorsabban a tojás, a főzőszószok és a fagyasztott burgonyatermékek ára emelkedett.
Ez a legalacsonyabb szint az idén, ami megkönnyebbülés a vásárlóknak és a kiskereskedőknek egyaránt
– értékelte az adatot Fraser McKevitt, a Kantar illetékes vezetője. Hozzátette azonban, hogy a 16,5 százalék még mindig az elmúlt 15 év hatodik legmagasabb havi értéke. „Az árak emelkedése most a tavaly nyáron tapasztalthoz hasonló, ami azt jelenti, hogy az elkövetkező hónapokban tovább kell csökkennie” – idézte a szavait a Reuters.
Az élelmiszerár-infláció enyhüléséről számolt be a piacvezető Tesco is.
A szupermarketlánc több más versenytársával együtt csökkentette jó néhány termék árát az utóbbi hetekben.
A brit kiskereskedelmi piacon ötödik helyen álló Morrisons hétfőn jelentette be, hogy átlagosan 25 százalékkal olcsóbban árusít 47-féle terméket, például darált húst, sonkát, paradicsomot és spenótot. Az ígéret szerint az új, alacsonyabb árak legalább nyolc hétig maradnak érvényben, és az akciózás a cégnek 26 millió fontjába kerül (egy font 437,8 forint.)
Rishi Sunak kormányfő egyik legfontosabb ígérete az volt, hogy 2023-ban megfelezi az inflációt, de ez egyelőre lehetetlen vállalkozásnak tűnik a tartósan magas élelmiszerárak miatt. A helyzet alakulását folyamatosan figyelemmel követi a jegybank is, mivel nagyban befolyásolja a Bank of England kamatpolitikáját.
A megélhetési válság miatt alapvetően megváltoztak a britek vásárlási szokásai, sokan kevesebbet költenek, olcsóbb termékeket választanak, egyszerűbb, kevesebb alapanyagokból álló ételeket főznek. A tartósan magas árak miatt – a Kantar adatai szerint – éves bázison így is 10,8 százalékkal nőttek az élelmiszerbolti eladások.
A hivatalos májusi inflációs adatot szerdán hozzák nyilvánosságra. A fogyasztói árak emelkedése 8,7 százalékos volt áprilisban, az élelmiszereké és italáruké 19,1 százalékos. Elemzők arra számítanak, hogy az infláció éves összevetésben 8,4 százalékra lassult májusban, a maginfláció azonban marad az áprilisi 6,8 százalékon.
További jó hír viszont, hogy a Lloyds Bank kedden közzétett jelentése szerint
a brit élelmiszeripari termelők 2016 óta először számoltak be költségeik csökkenéséről, mivel az alacsonyabb nyersanyag- és energiaárak és az olcsóbb szállítás ellensúlyozta a bérköltségek megugrását.
A gyártók bérköltségei ugyan az átlagnál több mint kétszer gyorsabban emelkedtek, de az ENSZ élelmiszerár-indexével mért nyersanyagárak 21 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel ezelőttinél.
Eltart még egy ideig, mire az eredményt a boltok árcéduláin is látjuk. Ez részben a gyártók és a kiskereskedők közötti szerződések hosszú távú jellegének, valamint a termelési lánc szélesebb szegmenseinek következménye
– értékelt Annabel Finlay, a Lloyds Bank ügyvezető igazgatója. A bank jelentése az S&P beszerzésimenedzser-index mintegy 1300 vállalatra vonatkozó adatainak elemzésén alapul.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.