Továbbra is kitart a Barbie népszerűsége, a filmet a megjelenése utáni második hétvégén is rengetegen nézték meg. A Comscore médiaelemző cég becslései szerint 93 millió dolláros jegyárbevételt hozott péntektől vasárnapig. Greta Gerwig alkotása az Egyesült Államokban 351 millió, világszerte pedig 775 millió dollárt hozott a készítőknek a július 20-i bemutatója óta. Christopher Nolan rendező Oppenheimer című filmje az első hétvégén 46,2 millió dollárt kasszírozott. A Universal az Egyesült Államokban és Kanadában 174 millió dollárt, világszerte pedig 400 millió dollárt keresett a filmen eddig – tudta meg a Reuters.
A J. Robert Oppenheimer fizikusról és az atombomba elkészítéséről, valamint a játékbabáról szóló filmeket együttesen Barbenheimernek hívja a köznyelv, mivel viszonylag ritka, hogy két kasszasikert ugyanazon a héten bemutassanak. Greta Gerwig, a Barbie rendezője, a filmtörténet eddigi legsikeresebb női filmkészítője abból a szempontból, hogy az alkotása a legnagyobb értékű jegyértékesítést produkálta az első hétvégén.
Összehasonlítva a két film fogadtatását, a Barbie több országban felháborodást váltott ki. Míg Franciaországban a film plakátja okozott megbotránkozást, Pakisztánban betiltották a film vetítését. Az Oppenheimer már nem ennyire megosztó a világban, ám még így is van ország, amelynek a kormánya az alkotás cenzúráját követeli.
Christopher Nolan filmje J. Robert Oppenheimer elméleti fizikus szerepét mutatja be a Hirosimára és Nagaszakira 1945 augusztusában ledobott atombombák elkészítésében. A mozgókép egyik jelenetében a főszereplő egy szexuális aktus közben azt mondja, hogy „én lettem a halál, a világok elpusztítója”. A jelenet kiváltotta indiai jobboldali csoportok felháborodását, Uday Mahurkar, India információs biztosa szerint a jelenet „egymilliárd hindu vallási meggyőződése elleni közvetlen támadás”, és a Bhagavad-Gíta – a hinduizmus vallásainak egyik legszentebb könyvének – „megsértése”. Mahurkar követeli a rendezőtől a jelenet kivágását. Ha Nolan ezt nem teszi meg, akkor India cenzúrázza a filmet.
A fizikus által idézett mondat a szent könyvben Ardzsuna és a lelki vezetője, Krisna között hangzik el, amikor is Ardzsuna a csatatéren tétovázott megölni a rokonát. Krisna azzal adott erőt a férfinak a harchoz, hogy az kötelessége a királyság fennmaradása érdekében, Oppenheimer a vitatott idézettel Ardzsuna szerepében láttatta magát – írja a The Wall Street Journal.
A gazdaságot is pörgeti a BarbenheimerA Barbie és az Oppenheimer akkora siker a mozikban, hogy a hatás már a gazdasági statisztikákban is meglátszik. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.