Egyre jobban bánják már a britek, hogy kiléptek az Európai Unióból, rekordmagasra, 57 százalékra ugrott azoknak az aránya, akik szerint rossz döntés volt a Brexit. A YouGov által megkérdezetteknek csupán a 32 százaléka helyesli még mindig a 2016-os népszavazás végeredményét. Az annak idején a kilépésre szavazók 20 százaléka ma már nem ért egyet a saját döntésével. A több mint kétezer ember részvételével készült kutatás szerint a briteknek most már 67 százaléka tartja inkább kudarcnak, mint sikernek a Brexitet, 12 százalékuk van az ellenkező véleményen, 18 százalék szerint pedig egyik állítás sem igaz.
Először kúszott viszont 50 százalék fölé azoknak az aránya, akik az Európai Unióban maradásra szavaznának, ha ma tartanának erről referendumot, míg 31 százalék a kilépésre.
2021-ben még csak a megkérdezettek 49 százaléka tért volna vissza az EU-ba – arányukban annyian, mint amennyien annak idején a maradásra szavaztak. Két éve még 37 százalék nem akart újra csatlakozni az EU-hoz, így az adatokból egyértelműen látszik, hogy
„mérsékelt elmozdulás” van a brit közvéleményben, mivel eddig kevés gazdasági előnyt tapasztaltak a Brexitből,
bármennyire is próbálja meg ennek ellenkezőjéről meggyőzni őket Rishi Sunak miniszterelnök.
A kormányfő a Brexit pozitívumai közé sorolja az adó- és vámkedvezményeket, az egyszerűsített kereskedelmi szabályozást nyújtó, különleges övezetnek minősülő szabadkikötők létesítését és az áfacsökkentést, ami szerinte olcsóbbá teszi a sört és az egészségügyi termékeket.
Közgazdászok szerint azonban a szabadkikötők valószínűleg nem lendítik fel a brit gazdaságot, és regionális fejlesztési eszközként is csak korlátozott az értékük – emlékeztetett ezzel kapcsolatban a Reuters.
Más fejlett gazdaságokkal ellentétben a brit üzleti beruházások 2016 közepe, a Brexit-népszavazás óta alig nőttek. Bár a kilépéspárti közgazdászok szerint szükségszerű volt a lassulás, mivel a tőkeberuházások erőteljesen nőttek a 2016-ot megelőző években, az üzleti körökben végzett felmérések a Brexitet határozták meg a stagnálás egyik okaként.
Az Egyesült Királyság gazdasági növekedése előrejelzések szerint jövőre is elmarad az eurózónától , az infláció pedig továbbra is a legmagasabb lesz a legfejlettebb ipari államok között.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.