Az elhízással küzdők harmada sem szedi a népszerű súlycsökkentő gyógyszereket tartósan, vagy legalább egy évvel a kúra elkezdése után. Ezzel pedig nagyobb terhet rónak az egészségbiztosítókra, mint azok a betegek, akik nem használtak ilyen speciális készítményeket.
A Prime Therapeutics kutatásában megvizsgálta, hogy a súlycsökkentő készítményeket milyen hosszú ideig szedik az emberek, és mennyibe kerül ez az ellátórendszernek.
Összességében csupán a betegek 32 százaléka szedte még egy évvel az eredeti felírás után is a gyógyszert fogyás céljából.
Khrysta Baig, a Universiry of Vanderbilt egészségpolitikai kutatója szerint az eredmények alapján olyan betegekre költenek sokat, akik vélhetően hosszú távon sem lesznek sokkal egészségesebbek. Úgy gondolja, hogy azért, hogy a legjobban érvényesíthessék a készítmények hatásait, sokkal jobban kell megválasztani azokat a betegeket, akiknek felírják a gyógyszereket.
Patrick Gleason, az elemzés társszerzője szerint az adatok azt mutatják, hogy
a betegek többsége nem elég kitartó, esetükben pénzkidobás a költséges terápia.
Ez a magas feladási arány megdöbbentő volt szakembernek, tekintve, hogy a klinikai kutatási időszakban még csupán a páciensek 6,8 százaléka hagyta abba a kúrát, ők főként gyomorbántalmak miatt – tudta meg a Reuters.
A Novo Nordisk nem kommentálta az elemzést, ám közleményében kijelentette, hogy „az elhízás hosszú távú kezelést igényel”, és fontos kiszélesíteni azoknak a körét, akik hozzáférhetnek ehhez a kezeléshez. A Wegovy például 15 százalékkal csökkentheti a testsúlyt, de ezért 68 hetet kell küzdeni a klinikai kutatások szerint.
Habár nem kérdezték meg a betegektől, hogy miért hagyták abba a gyógyszerszedést, talán két fő okot kiemelhetünk. Az egyik a kellemetlen mellékhatások, ugyanis sokan számoltak be hányásról és hasmenésről. A másik ok pedig a készítmények ára lehet. A gyógyszergyártók és orvosok egy csoportja szerint a betegek a magas költségek miatt is abbahagyhatták a készítmények szedését. Éppen ezért úgy gondolják, hogy növelni kell azok körét, akik olcsóbban hozzájuk juthatnak.
A CNBC pedig úgy tudja, hogy egyesek készlethiány miatt hagyták abba például a Wegovy szedését.
Az eredmények alapján az amerikai egészségbiztosítóknak évente átlagosan 12 371 dollárjába kerül minden egyes beteg, akik túlsúllyal küzdöttek. Miután ezek a páciensek elkezdték szedni a Wegovyt, az Ozempicet vagy hasonló súlycsökkentő gyógyszereket, az egy főre jutó költség csaknem 60 százalékkal, 19 657 dollárra ugrott. Ezzel párhuzamosan, az ilyen hatású gyógyszereket nem szedő betegek, azaz a kontrollcsoport költségei 4 százalékkal csökkentek ugyanebben az időszakban. Pedig korábban a gyógyszergyártók azzal kalkuláltak, hogy a készítményeknek hála a betegek többi egészségügyi költsége is csökken idővel. Az adatok ennek pont az ellenkezőjét mutatják. Az olyan gyógyszerek, mint a Novo Nordisk Wegovyja, havi 1000–1600 dollárt is felemésztenek, ugyanakkor az egészségi állapot javulása hosszú időt vesz igénybe, így a kapcsolódó betegségek kezelésének költsége is később csökken.
A Prime Therapeutics 4255 olyan amerikai gyógyszertári és orvosi dokumentumait vizsgálta meg, akiknek volt egészségügyi biztosításuk, 2021 egészében valamilyen GLP-1 kategóriába tartozó súlycsökkentő készítményt használtak, valamint túlsúlyt vagy diabétesz előtti állapotot diagnosztizáltak náluk, vagy pedig 29-esnél magasabb volt a testtömegindexük. A Prime a tanulmányához kizárta a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeket, hogy csak az elhízás kezelését vizsgálhassák. A kutatásba bevont betegek átlagéletkora 47 év, és 81 százalékuk nő volt.
A GLP-1-es gyógyszereket eredetileg a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők vércukorszintjének szabályozására fejlesztették ki, ám mellékhatásként elnyomják az étvágyat, és elősegítik a teltségérzetet. Így történhetett, hogy sok elhízott ember az ilyen szerektől reméli a fogyást. |
A betegek közel fele szemaglutid hatóanyagú Ozempic- vagy Wegovy-injekciót kapott. Mások pedig liraglutid tartalmú Saxendát vagy a szemaglutid szájon át bevehető formáját, a Rybelsust kapták. Minden betegnek volt biztosítása a GLP-1 gyógyszerekre, és
az eredmény lényegében minden készítmény esetében ugyanaz volt.
A Prime Therapeutics 19 amerikai Blue Cross és Blue Shield egészségbiztosítási terv tulajdonosa, és mintegy 38 millió ember gyógyszertári ellátásait kezeli.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.